KRUS: na jakich zasadach będą pobierane zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2021 r.?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, opublikowała na swojej stronie informacje dotyczące zasad wedle których pobierane będą zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne w nowym roku podatkowym. Sprawdź co warto wiedzieć.  

KRUS: na jakich zasadach będą pobierane zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 20 stycznia 2021

Na jakich zasadach będą pobierane zaliczki na podatek dochodowy?

Wraz z rozpoczęciem nowego roku podatkowego, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego opublikowała komunikat. Informuje w nim o tym, na jakich zasadach będą pobierane zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne od świadczeń emerytalno-rentowych oraz rodzicielskich świadczeń uzupełniających wypłacanych w 2021 r. Z informacji podanych w komunikacie wynika, że zasady będą takie same jak w 2020 r. 

Zgodnie z tymi informacjami zaliczka na podatek dochodowy i składka na ubezpieczenie zdrowotne zostanie pobrana od wypłacanych emerytur, rent, rodzicielskich świadczeń uzupełniających i świadczeń wyrównawczych dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych.

Wysokość zaliczki wynosi 17% świadczenia lub sumy ww. świadczeń uzyskanych w danym miesiącu minus 43,76 zł (jest to miesięczna kwota zmniejszająca podatek).

W jaki sposób obliczana jest miesięczna kwota zmniejszająca podatek?

W celu obliczenia miesięcznej kwoty zmniejszająca podatek należy podzielić roczną kwotę zmniejszającą podatek, która wynosi 525,12 zł (525,12 zł: 12 = 43,76 zł). Kwota jest taka sama dla wszystkich emerytów i rencistów.

W jakiej sytuacji KRUS może potrącić zaliczkę?

Należy pamiętać, że w sytuacji gdy dochód emeryta, rencisty lub osoby uprawnionej do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego przekroczy 85.528 zł, to od kwoty przekroczenia, KRUS rozpocznie potrącenie zaliczki w wysokości 32% dochodu.

Dochód oblicza się, sumując świadczenia wypłacone od początku roku.

W przypadku ubezpieczenia zdrowotnego KRUS ustalił, że w tym roku pobierze 9% świadczenia, z czego 7,75% zostanie pokryte z zaliczki na podatek dochodowy, natomiast pozostałe 1,25% z kwoty netto świadczenia.

Oprócz tego Kasa podaje, że od świadczeń wypłacanych w niskich kwotach (do 260 zł) miesięcznie nie pobierze ani zaliczki na podatek dochodowy, ani składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!