KRUS: na jakich zasadach będą pobierane zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2021 r.?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, opublikowała na swojej stronie informacje dotyczące zasad wedle których pobierane będą zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne w nowym roku podatkowym. Sprawdź co warto wiedzieć.  

KRUS: na jakich zasadach będą pobierane zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 20 stycznia 2021

Na jakich zasadach będą pobierane zaliczki na podatek dochodowy?

Wraz z rozpoczęciem nowego roku podatkowego, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego opublikowała komunikat. Informuje w nim o tym, na jakich zasadach będą pobierane zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne od świadczeń emerytalno-rentowych oraz rodzicielskich świadczeń uzupełniających wypłacanych w 2021 r. Z informacji podanych w komunikacie wynika, że zasady będą takie same jak w 2020 r. 

Zgodnie z tymi informacjami zaliczka na podatek dochodowy i składka na ubezpieczenie zdrowotne zostanie pobrana od wypłacanych emerytur, rent, rodzicielskich świadczeń uzupełniających i świadczeń wyrównawczych dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych.

Wysokość zaliczki wynosi 17% świadczenia lub sumy ww. świadczeń uzyskanych w danym miesiącu minus 43,76 zł (jest to miesięczna kwota zmniejszająca podatek).

W jaki sposób obliczana jest miesięczna kwota zmniejszająca podatek?

W celu obliczenia miesięcznej kwoty zmniejszająca podatek należy podzielić roczną kwotę zmniejszającą podatek, która wynosi 525,12 zł (525,12 zł: 12 = 43,76 zł). Kwota jest taka sama dla wszystkich emerytów i rencistów.

W jakiej sytuacji KRUS może potrącić zaliczkę?

KUPON RABATOWY

Należy pamiętać, że w sytuacji gdy dochód emeryta, rencisty lub osoby uprawnionej do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego przekroczy 85.528 zł, to od kwoty przekroczenia, KRUS rozpocznie potrącenie zaliczki w wysokości 32% dochodu.

Dochód oblicza się, sumując świadczenia wypłacone od początku roku.

W przypadku ubezpieczenia zdrowotnego KRUS ustalił, że w tym roku pobierze 9% świadczenia, z czego 7,75% zostanie pokryte z zaliczki na podatek dochodowy, natomiast pozostałe 1,25% z kwoty netto świadczenia.

Oprócz tego Kasa podaje, że od świadczeń wypłacanych w niskich kwotach (do 260 zł) miesięcznie nie pobierze ani zaliczki na podatek dochodowy, ani składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Rekordowa liczba upadłości konsumenckich
firma

Rekordowa liczba upadłości konsumenckich

W drugiej połowie 2020 roku sądy orzekły upadłość konsumencką prawie 8,5 tysiąca osób w Polsce  -informuje Krajowy Rejestr Długów. To dwa razy więcej niż w ciągu pierwszych sześciu miesięcy...
Dla kogo zielone tablice rejestracyjne?
Samochód

Dla kogo zielone tablice rejestracyjne?

Na naszych drogach coraz częściej można spotkać samochody na „ekologicznych” blachach. Wokół nich narosło jednak wiele nieporozumień, a błędy przy przydzielaniu rejestracji z zielonym tłem...
Nadchodzi koniec znaczków pocztowych?
Ciekawostki

Nadchodzi koniec znaczków pocztowych?

Ta informacja może zmartwić filatelistów – Poczta Polska zapowiada koniec znaczków pocztowych, przynajmniej tych stosowanych do przesyłek rejestrowanych czyli np. listów poleconych. Znany jest...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!