Pomoc z tarczy branżowej – rozszerzona i przedłużona
Rada Ministrów przyjęła kolejne rozporządzenie rozszerzające i przedłużające wsparcie z tzw. tarczy branżowej – informuje resort rozwoju. Rząd przewiduje zwolnienie z opłacania składki ZUS na następne dwa miesiące, kolejną dotację dla mikro i małych firm do 5 tys. zł, dodatkowe postojowe oraz dopłatę do wynagrodzeń
- Michał Górecki
- /
- 20 stycznia 2021
Pomoc dla firm COVID
Jak informuje resort rozwoju, wsparcie zapisane w rozporządzeniu ma wejść w życie z początkiem lutego 2021 roku. Wartość pomocy szacowana jest na 5 mld złotych i może objąć ok. 300 tysięcy firm.
Jak tłumaczył już wcześniej wicepremier Jarosław Gowin, — „Przedsiębiorcy z branż już objętych tarczą branżową będą zwolnieni dodatkowo ze składek ZUS za grudzień oraz styczeń. Otrzymają także postojowe za te miesiące. To rozwiązanie może być przedłużone ewentualnie na następne miesiące, o ile stan pandemiczny wymagałby wydłużenia restrykcji”.
Pomoc z tarczy branżowej – wydłużona
Wydłużenie działania przepisów zawartych w tzw. tarczy branżowej nastąpiło dzięki ustawowemu zapisowi, który upoważnił rząd do takiego ruchu na mocy rozporządzenia.
W tym przypadku, jego celem jest wsparcie przedsiębiorców, którzy w wyniku obecnych obostrzeń związanych z pandemią ponieśli straty. Jak tłumaczy rząd, do kolejny pakiet osłonowy dla firm z najbardziej dotkniętych branż. Jego celem jest zapobieganie utraty płynności finansowej w ramach prowadzonej działalności.
Pomoc dla hoteli
Tym razem wsparciem będą objęte m.in. hotele, obiekty noclegowe i tzw. miejsca krótkiego zakwaterowania. Nie zmienia się podejście do dotychczas wspieranych branż wymienionych w ustawie o tarczy branżowej. Mowa m.in. o gastronomi i ośrodkach kultury.
Wnioskujesz o pomoc? ZUS przekazał dane o Twojej firmie do weryfikacji Anna Malinowska
Czy będzie pomoc dla handlu?
Rozporządzenie z 19 stycznia 2021 r. nie przewiduje wsparcia działalności związanej z handlem za grudzień. Jak tłumaczy resort rozwoju, to dlatego, że „w tamtym miesiącu handel nie był zamrożony. Takie firmy skorzystają jedynie ze wsparcia za miesiąc styczeń”
Kto otrzyma pomoc? PKD
Pomoc w ramach tarczy branżowej zostanie rozszerzona o sześć kodów PKD (wpisanych jako przeważająca działalność przedsiębiorstwa). Cytujemy za komunikatem MRPiT:
- 55.10.Z hotele i podobne obiekty zakwaterowania
- 55.20.Z obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania,
- 55.30.Z pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe,
- 79.11.A działalność agentów turystycznych,
- 79.12.Z działalność organizatorów turystyki,
- 52.23.Z działalność usługowa wspomagająca transport lotniczy.Wsparcie zostanie skierowane m.in. do hoteli, restauracji oraz obiektów kulturalnych.
Jaka pomoc w ramach tarczy branżowej
Przedsiębiorcy objęci wsparciem mogą liczyć na cztery instrumenty pomocy. Cytujemy objaśnienia do przepisów, przedstawione przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii:
1. Zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. albo za sam styczeń 2021 r. – jeżeli przedsiębiorca był zgłoszony, jako płatnik składek przed 1 listopada 2020 r. i przychód z działalności uzyskany w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku był niższy o co najmniej 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w odpowiednim okresie porównawczym.
2. Wypłata ponownego świadczenia postojowego – w sytuacji, gdy spadek przychodu z działalności, uzyskanego w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku był co najmniej o 40% niższy w stosunku do okresu porównawczego. Postojowe będzie przysługiwać jednokrotnie albo dwukrotnie.
3. Jednorazowa dotacja na pokrycie bieżących kosztów działalności – dla mikro i małych przedsiębiorców, gdy przychód z działalności uzyskany w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku był niższy w następstwie COVID-19 co najmniej o 40 proc. wobec przychodu w odpowiednim okresie porównawczym.
4. Dofinansowanie wynagrodzenia pracowników ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – warunkiem otrzymania dopłaty będzie spadek przychodu uzyskanego w jednym z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku co najmniej o 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w odpowiednim okresie porównawczym. Dofinansowanie będzie przysługiwało przez 3 miesiące, od momentu złożenia wniosku; wnioski będzie można składać do 31 marca 2021 r.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.