Uczelnie niepubliczne dostaną 10 mln zł na zdalne nauczanie
10 mln złotych przeznaczył minister edukacji i nauki dla uczelni niepublicznych. Środki mają zapewnić odpowiednie warunki nauczania na odległość. Niepubliczne szkoły wyższe będą mogły przeznaczyć te pieniądze na zakup narzędzi do prowadzenia zajęć na odległość oraz szkolenia kadry.
- Martyna Kowalska
- /
- 21 stycznia 2021
Wsparcie dla uczelni niepublicznych
Resort edukacji i nauki szacuje, że wsparcie trafi do około 100 uczelni niepublicznych w całym kraju.
Jak wyjaśnia ministerstwo, na pomoc mogą liczyć wyłączenie uczelnie, które w latach 2018-2020 nie otrzymały negatywnej oceny jakości kształcenia na prowadzonych przez nie kierunkach studiów.
Kształcenie dzienne a wsparcie państwa
Ważne jest również to, by uczelnie ubiegające się o wsparcie kształciły minimum sto osób w trybie studiów stacjonarnych. Pod uwagę brany będzie stan w Zintegrowanym Systemie Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on na dzień 31 grudnia 2019 roku.
Wysokość wsparcia będzie uzależniona od tego, ilu studentów kształci się w trybie stacjonarnym.
PIT dla emerytów i rencistów Michał Górecki
Co mogą zrobić uczelnie ze wsparciem?
Zgodnie z wytycznymi resortu edukacji i nauki, uczelnie niepubliczne będą mogły przeznaczyć wsparcie na zakup specjalistycznego oprogramowania. Jako przykład ministerstwo podaje programy umożliwiające wirtualizację laboratoriów specjalistycznych oraz licencję do programów wspomagających kształcenie zdalne.
Uczelnie będą mogły również zakupić laptopy, tablety, serwery, modemy, wyposażenie sal dydaktycznych w system konferencji wideo itp.
Środki wsparcia można także przeznaczyć na wynagrodzenia dla osób, które są odpowiedzialne za wsparcie prowadzących zajęcia i studentów w zakresie zajęć przez internet. Mowa np. o programistach, metodykach czy twórcach materiałów multimedialnych. Dopuszczalne jest także sfinansowanie potrzebnych szkoleń nauczycieli akademickich oraz innych osób, które prowadzą na co dzień zajęcia.
Pomoc na studia w trybie zdalnym
Uczelnie, które chcą skorzystać z pomocy, mają czas do 5 lutego 2021 roku na złożenie wniosku o udzielenie wsparcia.
Pomoc w omówionym zakresie otrzymały także wszystkie uczelnie publiczne, nad którymi nadzór sprawuje MEN oraz uczelnie niepubliczne, które są finansowane za takich samych zasadach jak państwowe.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.