Sejm: będzie „czternasta emerytura”

Sejm przyjął ustawę o kolejnym w tym roku dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Zakłada ona wypłatę tzw. 14. emerytury w listopadzie 2021 roku. Bonus dotyczy 9,1 mln polskich świadczeniobiorców.

Sejm: będzie „czternasta emerytura”
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 22 stycznia 2021

Kto otrzymaczternastą emeryturę

Zasady wypłaty tzw. 14. emerytury będą podobne do tych,jakie obwiązują w przypadku emerytalnej „trzynastki”. Ograniczona będzie jednakliczba uprawnionych. Bonus w pełnej wysokości otrzymają jedynieświadczeniobiorcy, którzy miesięcznie otrzymują nie więcej niż 2900 złotychbrutto  — informuje resort rodziny ipolityki społecznej. Nie oznacza to jednak, że lepiej uposażeni emeryci niedostaną niczego.

Jak tłumaczy minister rodziny Marlena Maląg — „Wprzypadku osób pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 zł stosowanabędzie zasada „złotówka za złotówkę”, a więc tzw. 14 emerytura będziezmniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł. To sprawiedliwe rozwiązanie,które pozwoli uniknąć sytuacji, gdy przekroczenie kryterium o kilkazłotych wiązałoby się z pozbawieniem prawa do świadczenia” — powiedziała.

Szacuje się, że poziom 2900 złotych przekracza około 1,2mln emerytów.

Zasady przydzielania 14. emerytury

Czternasta emerytura dotyczy zarówno emerytur, jak i rentw systemie powszechnym, świadczeń rolników, mundurówek, pomostówek, świadczeńoraz zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeńkompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających, a także rentinwalidów wojennych i wojskowych.

Nie będzie kumulacji 14. emerytury

Jeżeli pojawiłaby się sytuacja, w której ktoś posiadałbyprawo do więcej niż jednego świadczenia, wówczas taka osoba ma prawo do jednej„czternastki”. W przypadku renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcejniż jedna osoba, również wtedy mówimy o jednym bonusie od państwa.

Kiedy czternasta emerytura?

„Czternastka” będzie wypłacana z urzędu wraz zeświadczeniem w listopadowym terminie. Wyjątkiem będą świadczenia i zasiłkiprzedemerytalne (grudzień 2021) oraz kwartalne świadczenia z ubezpieczenia społecznegorolników (styczeń 2022).

Decyzje w sprawie wypłaty „czternastek” będą wydawaćwłaściwe organy emerytalno-rentowe. Jeżeli dojdzie do zbiegu prawa do świadczeńz dwóch organów, wówczas kluczowa decyzja będzie należała do ZUS, który wypłaciw takim przypadku czternastą emeryturę.

Wzrosną emerytury. Sejm podjął decyzjęWzrosną emerytury. Sejm podjął decyzję Anna Malinowska

Czternasta emerytura a potrącenia i egzekucje

Kwota czternastej emerytury nie ma wpływu na wszelkieuprawnienia osób, które ubiegają się o świadczenia, dodatki, zasiłki orazjakąkolwiek pomoc czy wsparcie np. w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Z„czternastki” nie będą dokonywane także żadne potrącenia czy egzekucje.

Ile kosztują czternaste emerytury?

Jak szacuje rząd, łączny koszt wypłaty tzw. czternastychemerytur wyniesie około 11,4 mld złotych, które trafią do prawie 94%świadczeniobiorców  (9,1 mln osób).Zdecydowana większość uprawnionych otrzyma wypłatę w pełnej wysokości, czylikwocie najniższego świadczenia. Mowa o około 7,9 mln osób.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!