Skąd wziąć pieniądze na ochronę środowiska?

Czy trwająca dyskusja o wysokości środków przeznaczanych przez samorządy na zadania związane z ochroną środowiska, przyniesie oczekiwane skutki? Jakie stanowisko w tej sprawie zajął Związek Powiatów Polskich?

Skąd wziąć pieniądze na ochronę środowiska?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 23 stycznia 2021

Co jest przyczyną problemu?

Czy odtworzenie gminnych i powiatowych funduszy ochrony środowiska pozwoliłoby na kreowanie przez Jednostki Samorządu Terytorialnego własnych i lokalnych programów specjalnych na rzecz środowiska?  

Jedną z osób, które zajęły stanowisko w tej sprawie, jest Prezes Związku Powiatów Polskich — Andrzej Płonka. Napisał on, że przyczyną problemu jest przede wszystkim zmniejszenie wpływów z tytułu kar i opłat środowiskowych. W poprawie sytuacji nie pomaga też konieczność oddawania nadwyżki z tytułu tych dochodów do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. Dzieje się tak przypadku gdy przekroczą one 10-krotność średniej krajowej dochodów z roku poprzedniego przypadającego na jednego mieszkańca.

Jakie są proponowane zmiany?

Związek Powiatów Polskich postuluje zmiany legislacyjne, polegające na tym, aby do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska przekazywać dochody przekraczające nie 10-krotności dochodów średniej krajowej, ale 15-krotność. Taka zmiana miałaby spowodować powrót do wysokości środków, jakimi wcześniej dysponowały samorządy.

Propozycja ZPP nie spotkała się jednak z akceptacją Związku Gmin Wiejskich.

- Proponowana zmiana — aczkolwiek uzasadniona — wcale nie rozwiąże problemu braków środków w jednostkach samorządu terytorialnego na realizację zadań związanych z ochroną środowiska — skomentował Krzysztof Iwaniuk pełniący rolę przewodniczącego ZGW.

Czy istnieje szansa na odtworzenie gminnych i powiatowych funduszy?

KUPON RABATOWY

Należy zaznaczyć, że Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich już od wielu lat postuluje odtworzenie gminnych i powiatowych funduszy ochrony środowiska. 

"Wzrastające społeczne oczekiwania w zakresie ochrony środowiska i jego zdecydowanej poprawy oraz wyzwania, jakie niosą problemy z gospodarowaniem odpadami komunalnymi, gospodarką wodno-ściekową, usuwaniem azbestu, realizacja programów jak „czyste powietrze” itp., transformacja energetyczna, samowystarczalność energetyczna gmin i wiele, wiele innych wymagają efektywnej aktywności JST w tym zakresie” — napisał Iwaniuk

Przewodniczący podkreślił również, że zarówno środki pochodzące z wpływów z tytułu opłat i kar, jak i kurczące się źródła dochodów własnych samorządów są zbyt skromne, aby móc skutecznie realizować zadania związane z ochroną środowiska.

“Tylko odtworzenie gminnych i powiatowych funduszy ochrony środowiska pozwoliłoby na kreowanie przez JST własnych i lokalnych programów specjalnych na rzecz środowiska oraz stanowiłoby uzupełnienie innych programów o zasięgu ogólnopolskim, czy też wojewódzkim” — podkreślał Iwaniuk

Na podstawie wyżej wymienionych argumentów, przewodniczący ZGW zaapelował o podjęcie wyzwania i wystąpienie z inicjatywą ustawodawczą w tym zakresie

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: finanse
Rekordowa liczba upadłości konsumenckich
firma

Rekordowa liczba upadłości konsumenckich

W drugiej połowie 2020 roku sądy orzekły upadłość konsumencką prawie 8,5 tysiąca osób w Polsce  -informuje Krajowy Rejestr Długów. To dwa razy więcej niż w ciągu pierwszych sześciu miesięcy...
Dla kogo zielone tablice rejestracyjne?
Samochód

Dla kogo zielone tablice rejestracyjne?

Na naszych drogach coraz częściej można spotkać samochody na „ekologicznych” blachach. Wokół nich narosło jednak wiele nieporozumień, a błędy przy przydzielaniu rejestracji z zielonym tłem...
Nadchodzi koniec znaczków pocztowych?
Ciekawostki

Nadchodzi koniec znaczków pocztowych?

Ta informacja może zmartwić filatelistów – Poczta Polska zapowiada koniec znaczków pocztowych, przynajmniej tych stosowanych do przesyłek rejestrowanych czyli np. listów poleconych. Znany jest...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!