Wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków przez internet

Jest wiele sytuacji, w których możemy potrzebować dokumentacji danej nieruchomości. Przykładem może być wpis w księdze wieczystej. Jak uzyskać wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków przez internet. To bardzo proste!

Wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków przez internet
  • Michał Górecki
  • /
  • 25 stycznia 2021

Wypis i wyrys z ewidencji gruntów online

Część starostw powiatowych wprowadziła do swoich usług możliwość korzystania z internetowego portalu, który pozwala na złożenie wniosku drogą elektroniczną, a następnie wydanie wypisu i wyrysu z ewidencji gruntów i budynków.

W pierwszej kolejności należy wejść na specjalną stronę Służby Geodezyjnej i Kartograficznej. Wśród danych teleadresowych należy wybrać opcję „Geodeci powiatowi” bądź „Ośrodki dokumentacji” oraz właściwe województwo. Potem klikamy na właściwy portal mapowy. Cały czas może się zdarzyć, że wybrany powiat nie funkcjonuje jeszcze w systemie jako przyjmujący wnioski, trzeba więc to wcześniej sprawdzić. Jeżeli wszystko działa, sprawę załatwimy wyłącznie online. Jedyne co nam pozostaje, to decyzja, czy dokumenty odbierzemy w urzędzie, przesyłką pocztową czy pocztą elektroniczną, oraz wpłacenie opłaty, o czym napiszemy za chwilę.

Kto może wnioskować o wypis i wyrys z ewidencji gruntów?

Niezależnie czy załatwiamy swoją sprawę elektronicznie, czy w urzędzie, musimy pamiętać, że istnieje ograniczony katalog osób, które mogą wykonać taką operację. Zgodnie z aktualnymi przepisami, może być to właściciel, osoba z prawem dysponowania nieruchomością, osoba lub przedsiębiorstwo z prawnymi powodami uzyskania takiego dokumentu.

Pomoc z tarczy branżowej – rozszerzona i przedłużonaPomoc z tarczy branżowej – rozszerzona i przedłużona Michał Górecki

Ile kosztuje wypis i wyrys z ewidencji gruntów?

W tym przypadku musimy liczyć się z kosztami takiej usługi. Zgodnie z aktualnym cennikiem elektroniczna wersja wypisu i wyrysu kosztuje 140 zł. Wydruki wypisu i wyrysu są o 10 złotych droższe.

Uwaga ceny dotyczą jednej nieruchomości, która jest położona w jednym obrębie ewidencyjnym. To oznacza, że jeśli nasza nieruchomość składa się z kilku działek w granicach jednego obrębu, zapłacimy za wszystko 140 lub 150 złotych.

Czas oczekiwania na wypis i wyrys z ewidencji gruntów?

Tu wszystko zależy od urzędu. Dokładny czas oczekiwania powinniśmy poznać w starostwie, które określi, ile czasu potrzebuje, by przygotować potrzebne Tobie dokumenty.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Glovo z zarzutami
zakup towaru

Glovo z zarzutami

Glovo, jedna z popularnych aplikacji służąca m.in. dostawie jedzenia, pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jakie zastrzeżenia ma  UOKiK? Jaka kara grozi Glovo za nieprzestrzeganie...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!