Powstanie Krajowy operator telekomunikacyjny? Jest projekt zmian w prawie

Powstanie Krajowego operatora telekomunikacyjnego, czyli strategicznej sieci komunikacji elektronicznej zakłada projekt nowelizacji ustawy regulującej kwestie cyberbezpieczeństwa – informuje portal Telepolis.pl

Powstanie Krajowy operator telekomunikacyjny? Jest projekt zmian w prawie
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 25 stycznia 2021

Co to jest Krajowy Operator Telekomunikacyjny?

Do planów powołania do życia Krajowego Operatora Telekomunikacyjnego dotarł portal Telepolis.pl. Zgodnie z projektem ma być to operator strategicznej sieci telekomunikacyjnej, która będzie obsługiwała w tym obszarze instytucje publiczne. Mowa m.in. o takich działaniach jak bezpieczeństwo państwa, obronność, porządek publiczny etc. Według portalu projekt ustawy precyzuje listę instytucji, które byłyby uprawnione do korzystania z usług krajowego operatora. Mowa o kancelariach: Prezydenta, Sejmu, Senatu, urzędy wykonujące zadania w obszarze ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego itp.

Zakładać, czy nie zakładać? Pandemia nie wpłynęła na entuzjazm młodych start-upówZakładać, czy nie zakładać? Pandemia nie wpłynęła na entuzjazm młodych start-upów Łukasz Blichewicz

Jak ma działać Krajowy operator Telekomunikacyjny?

Operator strategicznej komunikacji ma zgodnie z projektem być jednoosobową spółką skarbu państwa. Częstotliwości, na jakich będą świadczone usługi, mają zostać zapewnione przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Nowy podmiot ma także bazować na udostępnionej odpłatnie infrastrukturze przez komercyjnych operatorów już działających na rynku. Będą oni musieli udostępnić państwowemu operatorowi swoje zasoby. Wszystko mają regulować umowy o dostępie, a w razie problemów z ich podpisaniem, zastąpi je decyzja prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Nowy operator telekomunikacyjny w Polsce?

Jak zauważa portal Telepolis.pl projekt jasno wskazuje, że nowy operator nie będzie bezpośrednio konkurował z istniejącymi na rynku komercyjnymi firmami. Niewykluczone, że w obrębie samych instytucji „będzie on z nimi koegzystować”. Głównym celem przedsięwzięcia jest stworzenie niezawodnej i bezpiecznej komunikacji między najważniejszymi osobami, organami oraz służbami mundurowymi Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!