Co to jest fotowoltaika? Jak duża jest moc fotowoltaiki zainstalowanej w Polsce?

Zgodnie z informacjami podanymi przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, dnia 1 grudnia 2020 r. moc fotowoltaiki zainstalowanej w polskim systemie elektroenergetycznym wyniosła dokładnie 3661,7 MW. Czy to dużo?  

Co to jest fotowoltaika? Jak duża jest moc fotowoltaiki zainstalowanej w Polsce?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 21 stycznia 2021

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki, która najprościej mówiąc, zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną. Proces ten nazywa się procesem fotowoltaicznym. Energia słoneczna może zostać wykorzystywana zarówno do zasilania zegarka czy lampy, jak i do ogrzewania dużych pomieszczeń czy podgrzewania wody w budynkach mieszkalnych. Korzystanie z fotowoltaiki zyskuje coraz to większą popularność. Świadczą o tym również dane, które na swoim twitterze opublikowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne. 

Jak działa fotowoltaika?

Do podstawowych elementów instalacji należą ogniwa fotowoltaiczne, które łączy się w moduły fotowoltaiczne. To właśnie w ogniwach zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, które odpowiada przekształcenie energii słonecznej w prąd stały. Grupa modułów, która zasila jeden falownik (zamienia prąd stały na prąd przemienny) tworzy tzw. panel fotowoltaiczny.

Prąd, który powstaje w modułach, zostaje przekazany do falownika, który przekształca go na prąd zmienny, posiadający parametry zgodne z domowymi gniazdkami. Oprócz tego falownik kontroluje pracę naszej mikroelektrowni, poprzez dopasowanie parametrów generowanego prądu do parametrów domowej sieci. Urządzenie ulega wyłączeniu w przypadku wykrycia jakiejkolwiek awarii. Monitoruje on również parametry, niezbędne do analizy działania fotowoltaiki.

Co to jest KSE?

KSE, czyli Krajowy System Elektroenergetyczny, to określenie obejmujące całą infrastrukturę przeznaczoną do wytwarzania, przesyłu, rozdziału, oraz magazynowania i użytkowania energii elektrycznej. KSE zapewnia ciągłą realizację dostaw energii elektrycznej w Polsce.

Jaka jest obecna moc fotowoltaiki zainstalowanej w KSE? 

Według stanu na 1 grudnia 2020 r. moc zainstalowana w PV w KSE wyniosła 3661,7 MW (na podstawie danych przekazanych do OSP). Oznacza to wzrost o 7 proc. między listopadem a grudniem 2020 r. i o 181,8 proc. między grudniem 2019 r. a grudniem 2020 r.- poinformowały PSE.

Dla porównania miesiąc wcześniej, 1 listopada 2020 r. moc fotowoltaiki w polskim systemie wynosiła 3420,379 MW. PSE zastrzegły jednak, że są to dane opierające się na informacjach, które zostały im przekazane.

Oprócz tego Polskie Sieci Elektroenergetyczne pochwaliły się informacją 350 tysiącach mikroinstalacjach odnawialnych źródeł energii, przyłączonych w polskich sieciach elektroenergetycznych

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!