Nowe wnioski na 500+ od 1 lutego

Od 1 lutego 2021 roku startuje nabór wniosków drogą elektroniczną na nowy okres świadczeniowy programu 500+ — poinformowało ministerstwo rodziny i polityki społecznej. Szefowa resortu Marlena Maląg zachęca do jak najszybszego składania wniosków Rodzina 500+.

Nowe wnioski na 500+ od 1 lutego
  • Anna Malinowska
  • /
  • 25 stycznia 2021

Nowe wnioski na 500+

1 lutego 2021 to ważny dzień dla osób, które korzystają zewsparcia programu Rodzina 500+. Tego dnia startuje nabór elektronicznychwniosków na nowy okres świadczeniowy. Zgodnie z nowymi przepisami od bieżącegoroku, prawo do wsparcia z programu 500+ będzie ustalane na okres trwający od 1czerwca do 31 maja kolejnego roku kalendarzowego.

- „Do wyboru sątrzy opcje: bankowość elektroniczna, portal Empatia oraz PUE ZUS. – To prostesystemy, proste aplikacje, które umożliwiają sprawne złożenie wniosków – powiedziała minister Maląg podczas poniedziałkowego(25.01.) briefingu prasowego.

Od kiedy nabór papierowych wniosków 500+

Trzeba pamiętać, że w lutym rozpoczyna się nabór wnioskówdrogą elektroniczną. Osoby, chcące skorzystać z tradycyjnej, tj. papierowejformy wnioskowania o 500+ mogą to zrobić dopiero po 1 kwietnia 2020 roku.

Jak uzyskać zaświadczenie o przebiegu nauczania w nieistniejącej już szkole?Jak uzyskać zaświadczenie o przebiegu nauczania w nieistniejącej już szkole? Michał Górecki

Kiedy wypłata 500+?

Osoby, którym zależy na ciągłości i regularności wypłaty500+ powinny spełnić obowiązek złożenia odpowiedniego wniosku do 30 kwietniabr.

Jak wyjaśnia resort rodziny — „Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku oświadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia oznaczaprzyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tegoroku. W przypadku kompletnych i prawidłowo wypełnionych wniosków złożonych wokresie od 1 do 31 maja danego roku, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanegoświadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do 31 lipca tegoroku. Jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wrazz wymaganymi dokumentami w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca danego roku,ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpinie później niż do dnia 31 sierpnia tego roku” — wyjaśniono w komunikacie ministerstwa.

Spóźnienie z wnioskiem 500+

Osoby, które złożą wniosek po 30 czerwca, mogą liczyć naustalenie świadczenia, jednak zostanie ono wypłacone od miesiąca złożeniawniosku. To oznacza, że tylko wnioski złożone do ostatniego dnia czerwca,gwarantują, że wsparcie z 500+ wypłacone zostanie  z wyrównaniem, licząc od 1 czerwca.

Skalaprogramu Rodzina 500+

Jakwylicza ministerstwo rodziny, co miesiąc pieniądze z programu Rodzina 500+trafiają do rodzin 6,6 mln dzieci. Do tej pory na ten cel przeznaczono ponad134 mln złotych. Szacuje się, że przez cały okres finansowania od narodzin do18. roku życia na konto rodziny wpłynie 108 tys. złotych na każde dziecko. 

POBIERZ bezpłatne wydanie “RODOmagazyn”. Chroń siebie i najbliższych, bądź na bieżąco z informacjami na temat cyberbezpieczeństwa, RODO i ochrony danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!