Stary adres w starym prawie jazdy – czy muszę wymienić dokument?

Od marca 2019 roku z nowego wzoru prawa jazdy zniknęło pole „adres zameldowania”. Niestety wielu kierowców posiadających wcześniej wydany dokument, którzy zmienili miejsce zamieszkania, nie wie, czy powinno wymieniać prawko, czy też nie. Co robić gdy mam stary adres w starym prawie jazdy? Czy muszę wymienić dokument?

Stary adres w starym prawie jazdy – czy muszę wymienić dokument?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 26 stycznia 2021

Adres zameldowania w prawie jazdy

Adres zameldowania w prawie jazdy na zawsze zniknął ze wzoru dokumentu 4 marca 2019 roku. Ktoś obliczył, że dzięki rezygnacji z tej pozycji w dokumencie, polscy kierowcy oszczędzają rocznie miliony złotych, które trafiały do starostw i urzędów miast w związku z obowiązkową wymianą dokumentu w przypadku zmiany meldunku. Teraz, przynajmniej w teorii funkcjonariusza nie interesuje adres wpisany do dokumentu starego typu.

Zmiana adresu wymaga zmiany prawa jazdy?

Pojawia się jednak pytanie, czy jeśli zmieniłem adres zamieszkania, powinienem wymienić dokument na nowy, bez adresu? Wszak dane na używanym przeze mnie dokumencie nie są już aktualne!

Jeśli zdecyduję się na wymianę, po pierwsze zapłacę ponad 100 złotych. Po drugie, jeśli stare prawko otrzymałem przed 2013 rokiem, automatycznie z bezterminowego zmieni się w dokument z piętnastoletnim okresem ważności. Nie oznacza to rzecz jasna konieczności zdawania kolejnego egzaminu, ale przymusową wymianę prawa jazdy po okresie ważności.

Podatek leśny 2021Podatek leśny 2021 Michał Górecki

Wymiana prawa jazdy na nowe

Wśród prawników zdania były podzielone. Obecnie wykładnia przepisów nie przywiązuje wagi do adresu, jaki jest wpisany na prawie jazdy. Skoro nowy wzór nie ma prawa jazdy, wpis w starym dokumencie w polu adres, jest właściwie bez znaczenia.

To oznacza, że stare prawo jazdy, ze starym adresem zachowuje ważność i nie podlega wymianie, nawet jeśli przeprowadziłeś się do innego miasta. Dalej możesz korzystać z prawa jazdy z nieprawidłowym adresem. Warto jednak powiedzieć funkcjonariuszowi by w razie konieczności spisania danych lub wypisania mandatu karnego, wziął pod uwagę nasz właściwy adres.

Kiedy obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy?

Nic nie może wiecznie trwać. Niestety, stare prawa jazdy sprzed 2013 roku są bezterminowe tylko w teorii. Zgodnie z ustawą: „prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. podlegają wymianie w okresie od dnia 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r. w terminach określonych przez ministra właściwego do spraw transportu lub w terminie wcześniejszym na wniosek posiadacza prawa jazdy".

Tak czy inaczej, będzie trzeba się z nimi pożegnać, choć nie dziwi postawa kierowców, że wolą wstrzymać się z tą operacją tak długo jak jest to możliwe.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!