Podatek leśny 2021
Osoba będąca właścicielem lasu, lub posiadająca grunt oznaczony w ewidencji nieruchomości symbolem „Ls” powinna opłacić podatek leśny. Wyjątkiem jest prowadzenie na tych terenach działalności gospodarczej innej niż leśna. Wówczas płacimy standardowy podatek od nieruchomości.
- Michał Górecki
- /
- 26 stycznia 2021
Kto musi opłacić podatek leśny?
Co do zasady podatek leśny powinien zapłacić właściciel lasu, ale nie tylko. Obowiązek ten posiada także tzw. użytkownik samoistny. Jest nim osoba, która używa lasu dokładnie tak samo jakby była jego właścicielem, mimo że nim nie jest.
Obowiązek ten ciąży także na użytkownikach wieczystych lasu, który de facto jest własnością publiczną, państwową lub samorządową.
Zwolnienia z podatku leśnego
Z płacenia podatku leśnego zwolnione są osoby, które są właścicielami lasu młodszego niż 40 lat, lub wpisanego do rejestru zabytków. To samo dotyczy obszarów położonych na gruntach ekologicznych i oznaczonych na mapach ewidencyjnych jako E-Ls.
Jak radzi portal gov.pl, warto sprawdzić, czy gmina, w granicach której znajduje się las, nie posiada w prawie lokalnym dodatkowych zwolnień od tej daniny. Tego typu informacje często znajdują się na stronie internetowej lub w BIP urzędu gminy. Niemniej na zwolnionym z podatku właścicielu lasu ciąży obowiązek złożenia druku IL-1 „Informacja o lasach”.
Skąd wziąć pieniądze na ochronę środowiska? Jan Wróblewski
Jak ustalić wysokość podatku leśnego?
Na początek potrzebny będzie druk IL-1 „Informacja o lasach”. Można go ściągnąć tutaj. Wersje drukowane znajdują się także w urzędach. Po złożeniu w gminie należy oczekiwać na decyzję w sprawie ustalenia wysokości podatku. Pamiętaj, dopóki nie otrzymasz decyzji, nie masz obowiązku wnoszenia opłaty.
Są trzy sposoby złożenia wymaganych dokumentów. Po pierwsze, można je zanieść do urzędu. Po drugie, wysłać przesyłką pocztową. Trzeci sposób to wysłanie drogą elektroniczną za pośrednictwem skrzynki ePUAP
Kiedy muszę złożyć druk podatku leśnego
Wymienione dokumenty należy złożyć w urzędzie gminy w ciągu 14 dni od zakupu lasu lub rozpoczęcia korzystania z niego tak jak właściciel. Ten sam termin obowiązuje w przypadku umowy z gminą lub Skarbem Państwa oraz zyskania prawa użytkowania wieczystego.
Dokumenty należy przedłożyć także w przypadku zmiany sposobu korzystania z lasu, przywracania na gruntach działalności leśnej lub zmiany powierzchni lasu, jaka podlega opodatkowaniu.
Warto pamiętać, że jeśli w kolejnych latach niczego nie zmienimy w sposobie korzystania z terenów leśnych oraz nie zmieni się ich powierzchnia, nie musimy ponawiać procedury!
Ile wynosi podatek leśny w 2021 roku
W 2021 roku podatek leśny wynosi 43,30 zł za hektar. Jest to równoważnik ceny 0,22 m3 drewna.
Podatek opłacany jest w kasie właściwego urzędu gminy lub przelewem na konto gminy. Czasem wójt lub burmistrz wyznaczają inkasenta, który pobiera tę opłatę.
Terminy zapłaty podatku leśnego
Jeśli podatek leśny jest wyższy, niż 100 złotych wówczas opłaca się go w czterech terminach tj. ratach do: 15. marca, 15. maja, 15. września i 15. listopada.
Jeśli wyliczony podatek wynosi mniej niż 100 złotych, wówczas opłaca się całość w terminie do 15 marca.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.