Expo 2020 w Dubaju: kiedy rusza program wspierający polski eksport?

Wraz z udziałem Polski na Światowej Wystawie Expo 2020 w Dubaju, rusza również program gospodarczy zatytułowany “Go to Brand Expo 2020”. Projekt realizowany jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Jak uzyskać wsparcie?  

Expo 2020 w Dubaju: kiedy rusza program wspierający polski eksport?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 27 stycznia 2021

Na czym polega “Go to Brand Expo 2020”?

Program składa się z 13 inicjatyw wsparcia, skierowanych do polskich przedsiębiorców. Projekt ma na celu udzielenie pomocy finansowej na promocję marek produktowych na rynkach zagranicznych,  w tym konkretnym w krajach Zatoki Perskiej.

"Komponując program gospodarczy, dążyliśmy do tego, by stał się dla polskich przedsiębiorców impulsem do realizacji aspiracji eksportowych. Ofertę współpracy kierujemy zarówno do małych i średnich przedsiębiorstw, jak i dużych korporacji. Wydaje się, że w nadchodzącym roku nie będzie lepszego kontekstu do promocji biznesu na rynkach arabskich. Expo 2020 w Dubaju staje się parasolem dla wielu inicjatyw — od dyplomatycznych, przez gospodarcze, naukowe, aż po kulturalne. Na wszystkich tych płaszczyznach budujemy wielobarwny przekaz o naszym kraju, który będziemy prezentować w Pawilonie Polski oraz podczas wielu wydarzeń, które zaplanowaliśmy na pół roku Wystawy. Ich zwieńczeniem będzie Dzień Polski oraz Forum Gospodarcze Polska-Zjednoczone Emiraty Arabskie" — mówił komisarz generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju Adrian Malinowski, cytowany w komunikacie opublikowanym na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Kto może otrzymać dofinansowanie?

Dofinansowanie przeznaczone jest zarówno dla małych jak i średnich przedsiębiorstw, które uczestniczą w programie promocji o charakterze ogólnym w związku z zamiarem uczestnictwa w Światowej Wystawie Expo 2020 w Dubaju.

Program gospodarczy stanowi jeden z elementów przygotowań naszego kraju do Expo 2020 w Dubaju. Jego celem jest przede wszystkim promowanie polskich firm i pomoc w nawiązywaniu oraz utrzymywaniu relacji biznesowych z partnerami na Bliskim Wschodzie. 

"Propozycja wsparcia jest kierowana w szczególności do branż, które zostały zidentyfikowane jako branże o największym potencjale eksportowym na rynki Bliskiego Wschodu, tj. sprzęt medyczny, kosmetyki, 'Moda Polska' (odzież, obuwie, galanteria, sektor jubilerski), IT/ICT, gamedev, meble, biotechnologia i farmaceutyki, usługi prozdrowotne, polskie specjalności żywnościowe, branża budowlana, jachty i łodzie rekreacyjne, zielone technologie, turystyka, mobilność i elektromobilność" — czytamy w komunikacie.

Co ważne, maksymalna kwota dofinansowania wynosi 455 650 zł, natomiast wartość projektu nie może przekroczyć miliona złotych. Oprócz tego nasz wkład własny musi wynosić minimum 15% wartości projektu.

Należy zaznaczyć, że skierowana do przedsiębiorców oferta, została przygotowana we współpracy z takimi instytucjami, jak: Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Oprócz tego w realizację projektu włączyły się również urzędy marszałkowskie.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Dofinansowanie można przeznaczyć:

  • na udział w targach, wystawach, misjach gospodarczych lub konferencjach zagranicznych i na dodatkowe działania promocyjne związane z udziałem w Światowej Wystawie EXPO 2020 w Dubaju

  • na sfinansowanie kosztów usługi doradczej w zakresie przygotowania wejścia na rynek krajów Zatoki Perskiej (Arabia Saudyjska, Bahrajn, Katar, Kuwejt, Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie)

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zwraca uwagę na fakt, iż inicjatywa "Go to Brand Expo 2020" to dla polskich przedsiębiorców niepowtarzalna okazja, by uzyskać fundusze na promocję tzw. marek produktowych. Całość kwoty przeznaczonej na dofinansowanie projektów w ramach konkursu, to 50 mln zł.

Jaki jest termin ogłoszenia konkursu na Expo 2020?

Termin ogłoszenia konkursu, to 27 stycznia 2021 r. Wnioski będzie można składać od 26 lutego do 29 marca 2021 roku.

Należy pamiętać, że Wystawa Światowa Expo 2020 w Dubaju (ze względu na pandemię koronawirusa) została przełożona o rok i zgodnie z nowymi ustaleniami, potrwa od 1 października 2021 r. do 31 marca 2022 r.

Kiedy wypada dzień Polski na Expo 2020?

Dzień Polski na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju zaplanowany jest na 7 grudnia 2021 roku. Towarzyszyć będzie mu Forum Gospodarcze Polska-Zjednoczone Emiraty Arabskie. Organizatorzy podkreślają, że dla wielu polskich przedsiębiorców będzie to idealna okazja, by otworzyć sobie drzwi do realnej współpracy z partnerami z całej Zatoki Perskiej. Świadczy o tym jeden z punktów programów, w ramach którego zaplanowano m.in. podpisanie umów dwustronnych, panele biznesowe oraz sesje biznesowe b2b.

Organizatorzy szacują, że Wystawę Expo 2020 w Dubaju, odwiedzi nawet 18 milionów gości. Udział Polski w tym międzynarodowym przedsięwzięciu może stanowić unikalny kontekst promocyjny dla polskich przedsiębiorców. Szczególnie w czasie gdy cały świat zmaga się z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!