NBP z nowym pomysłem na waloryzację emerytury
Jaki pomysł ws. waloryzację emerytur ma NBP? Czy w Polsce zostaną zastosowane rozwiązania znane w innych europejskich krajach Sprawdź co może się zmienić w systemie świadczeń emerytalnych.
- Jan Wróblewski
- /
- 28 stycznia 2021
Co proponuje NBP?
Narodowy Bank Polski przekazał swój pomysł na ulepszenie systemu emerytalnego, w formie opinii do projektu ustawy ogólnoeuropejskich indywidualnych produktach emerytalnych. Bank proponuje świadczenie emerytalne w formie renty dożywotniej waloryzowanej inflacją. Projekt ten przekazany został do konsultacji w grudniu 2020 roku.
Luki w systemie emerytalnym
W opinii NBP istotną luką, jaka występuje w polskim systemie dobrowolnych oszczędności emerytalnych, jest brak możliwości otrzymania świadczenia emerytalnego w formie renty dożywotniej z uwzględnieniem waloryzacji wskaźnikiem inflacji. — napisał NBP.
NBP argumentuje, że w wielu europejskich krajach jest to podstawowa formą świadczenia emerytalnego. Bank podkreśla również, że dożywotnia renta waloryzowana inflacją, to najbezpieczniejsze rozwiązanie, ponieważ chroni ono świadczeniobiorcę przed ryzykiem braku wystarczających środków w późniejszym wieku.
Wypłata świadczenia
Narodowy Bank Polski wielokrotnie wskazywał na potrzebę uregulowania tego zagadnienia w polskim prawodawstwie. Brak możliwości otrzymania świadczenia w formie renty dożywotniej jest nie tylko niekorzystny z punktu widzenia przyszłych emerytów, lecz również wydaje się być zagrożeniem dla instytucji finansowych oferujących ogólnoeuropejskie indywidualne produkty emerytalne (OIPE). W ramach OIPE będzie można bowiem przenosić środki między dostawcami OIPE, również pomiędzy różnymi krajami. — napisał NBP.
NBP uważa, że część klientów zdecyduje się na przeniesienie środków do zagranicznych dostawców, ponieważ oferują oni taką formę wypłaty świadczenia. W związku z tym NBP zwraca uwagę na potrzebę podjęcia określonych działań, które dadzą polskim emerytom możliwość wypłaty środków z tzw. dobrowolnej części systemu emerytalnego właśnie w formie renty dożywotniej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.