fb

1 lutego 2021 rusza Tarcza 7.0. Kto i jak może skorzystać?

Część przedsiębiorców z wybranych branż może skorzystać z kolejnej rządowej tarczy pomocowej. To tarcza 7.0., która rusza 1 lutego 2021. Do dyspozycji  właścicieli firm będą dwa narzędzia: ponowne świadczenie postojowe, a także zwolnienie ze składek za styczeń 2021 bądź grudzień 2020 i styczeń 2021.

1 lutego 2021 rusza Tarcza 7.0. Kto i jak może skorzystać?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 1 lutego 2021

Dla kogo ponowne świadczenie postojowe?

Ponowne świadczenie postojowe trafi do właścicieli firm, których rodzaj przeważającej działalności w dniu 30.11.2020 roku był oznaczony jednym z kodów PKD, które wymieniono w Tarczy 7.0. Przysługuje ono jeden lub dwa razy (w zależności od branży). Pełna lista kodów PKD ujętych w tym programie pomocowym znajduje się na stronie ZUS.  Lista jest dość obszerna i zawiera m.in. działalność w branży gastronomicznej, hotelarskiej oraz rozrywkowej.

Ile wynosi ponowne świadczenie postojowe?

Zgodnie z przyjętą zasadą wsparcie można otrzymać dokładnie w takiej samej wysokości jak wcześniejsze świadczenie postojowe. Jest to 2080 lub 1300 złotych.

Jak złożyć wniosek o ponowne świadczenie postojowe?

Wniosek o ponowne świadczenie postojowe w ramach Tarczy antykryzysowej 7.0 to dokument oznaczony przez ZUS kodem RSP-DD7. Można go złożyć od poniedziałku, 1 lutego 2021 r. Nie określono dokładnego terminu przyjmowania dokumentów. Zaznaczono, że musi on trafić do ZUS wyłącznie pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej w ciągu trzech miesięcy, licząc od miesiąca, w którym rząd zniesie trwający stan epidemii.

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek w tarczy 7.0.

PILNE ! Rząd: otwarte galerie, zamknięta gastronomia. Większość obostrzeń do 14 lutegoPILNE ! Rząd: otwarte galerie, zamknięta gastronomia. Większość obostrzeń do 14 lutego Mikołaj Frączak

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek w ramach tarczy 7.0. zostało obwarowane szeregiem warunków. Po pierwsze, podobnie jak w przypadku poprzedniego instrumentu, rodzaj przeważającej działalności na dzień 30.11.2020 zgodnie z PKD jest oznaczony kodem wymienionym w Tarczy nr 7. Szczegółowy wykaz można znaleźć tutaj.

Po drugie, przychód z danej działalności w jednym z dwóch miesięcy, które poprzedzają miesiąc złożenia wniosku, był niższy przynajmniej o 40 proc., porównując go do przychodu w poprzednim miesiącu, bądź analogicznym miesiącu rok wcześniej.

Przedsiębiorca ubiegający się o pomoc, powinien być zgłoszony jeszcze przed 1.11.2020 do ZUS jako płatnik. Do 28 lutego 2021 zainteresowany powinien przekazać deklaracje rozliczeniowe oraz imienne raporty miesięczne za 01.2021 lub 12.2020 i 01.2021 (łącznie), chyba że przepisy zwalniają go z tego obowiązku.

Jak złożyć wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania składek

Podobnie jak w poprzednim przypadku, jedyną drogą jest skorzystanie z Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Właściwym dokumentem w tej procedurze jest wniosek oznaczony kodem RDZ-B7. Maksymalny termin przyjmowania wniosków w tej sprawie mija 31 marca 2021.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!