Nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych

Projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, oraz innych ustaw, który nareszcie ureguluje status elektrycznych hulajnóg i podobnych urządzeń, został przyjęty przez rząd. Generalną zasadą, którą ma wprowadzić nowe prawo, jest pierwszeństwo pieszego w stosunku do osoby kierującej elektryczną hulajnogą lub innym urządzeniem transportu osobistego.

Nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych
  • Anna Malinowska
  • /
  • 27 stycznia 2021

Hulajnoga elektryczna a prawo drogowego

W dalszym ciągu brakuje przepisów, które regulują prawną rzeczywistość korzystania z hulajnóg elektrycznych oraz innych urządzeń transportu osobistego. To jeden z przykładów sytuacji, w której prawo nie nadąża z innowacjami i nowymi produktami szeroko dostępnymi na rynku. Jak podkreśla minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk — „stwarzało to realne zagrożenie bezpieczeństwa na drogach i chodnikach”. Właśnie dlatego powstały rozwiązania, które mają zmienić prawną rzeczywistość w tym obszarze. Przyjął je rząd, teraz muszą trafić do parlamentu. Zdaniem niektórych specjalistów nowe przepisy w tym względzie powinny wejść w życie już dawno.

Nowelizacja Prawa drogowego ws. hulajnóg

Zaproponowane przepisy zabraniają m.in. jazdę hulajnogą na jezdni, na której dopuszczalna prędkość przekracza 30 km/h. To oznacza, że e-hulajnogą w przypadku jezdni, będzie można jeździć głównie na drogach osiedlowych, drogach wewnętrznych oraz odcinkach, na których obowiązuje dość znaczne ograniczenie prędkości.

Prawo wprowadza również bezwzględny zakaz kierowania hulajnogą lub urządzeniem transportu osobistego nietrzeźwym. Nie będzie można także przewozić w ten sposób innych osób, zwierząt oraz przedmiotów. Zakazane będzie również ciągnięcie bądź holowanie innych pojazdów, na przykład rowerów.

Prawo ureguluje także bałagan, jaki panuje na wielu chodnikach, głównie w dużych miastach. Nie będzie można bowiem pozostawiać hulajnogi w inny sposób niż równolegle do zewnętrznej krawędzi jezdni.

Definicja hulajnogi elektrycznej

Projektowane przepisy wprowadzają prawną definicję hulajnogi elektrycznej „jako pojazdu napędzanego elektrycznie, dwuosiowego z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczonego do poruszania się wyłącznie przez kierującego, znajdującego się na tym pojeździe” — czytamy na stronie ministerstwa infrastruktury

Kierujący takim urządzeniem ma obowiązek poruszania się po drodze lub pasie ruchu  dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla danego kierunku poruszania.

Jak zgłosić zbycie lub nabycie pojazdu przez internet?Jak zgłosić zbycie lub nabycie pojazdu przez internet? Mikołaj Frączak

Maksymalna prędkość hulajnogi

Propozycja zmiany w prawie zawiera maksymalną prędkość, z jaką można poruszać się hulajnogą ustaloną na 20 km/h.

Czy hulajnogą można jeździć po chodniku?

Projekt ustawy zawiera zapis, że osoba jadąca hulajnogą może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych pod warunkiem, że jest on usytuowany wzdłuż jezdni, na której można poruszać się szybciej niż 30 km/h i brakuje wytyczonej wzdłuż niej ścieżki rowerowej

Jazda hulajnogą a piesi

Jeżeli kierujący hulajnogą porusza się po chodniku, powinien jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego. Warto pamiętać, że to pieszy będzie miał bezwzględne pierwszeństwo przed hulajnogą elektryczną.

Jak skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?Jak skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej? Jan Wróblewski

Kto może jeździć hulajnogą elektryczną?

W przypadku niepełnoletnich w wielu 10-18 lat konieczne będą te same uprawnienia, jak w przypadku jazdy rowerem. Są to: karta rowerowa, oraz prawo jazdy kategorii AM, A1, B1, T. W przypadku pełnoletnich użytkowników powyższe dokumenty nie są wymagane.

Hulajnogą elektryczną po drodze publicznej nie może jeździć dziecko, które nie ukończyło 10. roku życia, nawet w sytuacji, w której znajduje się pod opieką pełnoletniej osoby. Dzieci poniżej 10 lat mogą jeździć na takich urządzeniach jedynie w strefach zamieszkania (np. osiedla) wyłącznie pod opieką pełnoletniej osoby.

Co to jest Urządzenie Transportu Osobistego?

Urządzenie Transportu Osobistego (UTO) to wg definicji zaproponowanej przez resort infrastruktury napędzane energią elektryczną urządzenie, takie jak elektryczna deskorolka lub elektryczne urządzenie samopoziomujące. W tym przypadku, przepisy użytkowania tego typu środków transportu są podobne, jak w przypadku hulajnogi – dotyczy to wieku, uprawnień oraz dróg, po których można jeździć UTO.

Co to są urządzenia wspomagające ruch?

Urządzenia wspomagające ruch w projekcie ustawy to m.in. rolki, wrotki czy deskorolka. Osoba korzystająca z takiego rozwiązania może poruszać się po drodze dla rowerów (co ciekawe bez ograniczenia prędkości) oraz po chodniku i drodze dla pieszych – tu jednak prędkość musi być zbliżona do tej, jaką osiągają piesi, którzy w każdym przypadku mają pierwszeństwo. Poruszanie się takimi urządzeniami nie wymaga dodatkowych uprawnień. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!