Ryczałt od najmu 2021 - jakie zmiany?

Do kiedy zgłosić do Urzędu Skarbowego ryczałt od najmu mieszkania prywatnego lub od najmu okazjonalnego? Ryczałt od najmu — do kiedy rozliczyć? Dowiedz się więcej.  

Ryczałt od najmu 2021 - jakie zmiany?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 25 stycznia 2021

Ryczałt od najmu do kiedy zgłosić do US?

Wynajmowanie mieszkań od dłuższego czasu zyskuje na popularności i dla coraz większej liczby osób staje się formą uzyskiwania dochodów. Od 1 stycznia 2021 r. zmieniły się przepisy dotyczące podatku od najmu w formie ryczałtu. Co to oznacza dla osób, które zarabiają na wynajmowaniu mieszkania?

Termin w tym roku upływa 22 lutego. Przed podjęciem decyzji o wyborze ryczałtu od najmu należy wszystko dokładnie przeliczyć. Dla przypomnienia ryczałt nalicza się i płaci od przychodu brutto. Oznacza to, że przy opodatkowaniu według skali tabeli podatkowej można pomniejszyć przychód o koszty poniesione w ramach remontu czy zakupu mebli. Należy wziąć pod uwagę, że po uwzględnieniu kosztów może się okazać, iż podstawa opodatkowania znacznie się zmniejszy i warto będzie zapłacić 17 proc. PIT.

Warto przypomnieć, że od strony podatkowej było wiele niejasności i sporów z fiskusem, szczególnie w sprawie tzw. najmu prywatnego, który zwany jest również najmem okazjonalnym. Chodziło zwłaszcza o klasyfikowanie źródła przychodu. Fiskus chciał żeby w przypadku kilku mieszkań, ich wynajem uznawać za działalność gospodarczą.

Szanse na zmianę sytuacji niosą ze sobą zmienione pod koniec 2020 roku i obowiązujące od 1 stycznia br. przepisy dotyczące opodatkowania najmu ryczałtem. Jeśli sytuacja się wyklaruje, będzie się to wiązało z ponownym wzrostem zainteresowania na temat powrotu do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jako formy opodatkowania najmu. 

Podatek ryczałtowy od wynajmu w 2021?

Ryczałt od najmu 2021 — obowiązujące zasady.

 Stawki 8,5 proc. oraz 12,5 proc. można stosować do:

  • przychodów z tzw. najmu prywatnego,

  • przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, 

  • świadczenia usług związanych z zakwaterowaniem,

  • świadczenia usług wynajmu i obsługi nieruchomości własnych lub dzierżawionych

Według stawki 10 proc. opodatkowane są:

  • przychody ze świadczenia usług w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek. 

Do kiedy zgłosić wybór formy opodatkowania?

Do tej pory wyboru ryczałtu należało dokonać do 20 stycznia nowego roku podatkowego, czyli inaczej niż w przypadku zasad ogólnych, według których termin przypadał na 20 lutego.

Wraz z nowelizacją zasady zostały ujednolicone. Oznacza to, że aktualnym terminem wpłaty pierwszej zaliczki (w tym przypadku ryczałtu za styczeń) jest 20 lutego. Co więcej, w 2019 r. wprowadzono normę, zgodnie z którą (w przypadku prywatnego najmu) nie ma obowiązku zawiadamiania o wyborze formy opodatkowania. Wystarczy, że do 20 lutego zapłacimy pierwszy ryczałt od najmu, a przez fiskusa zostanie to odebrane jako dokonanie wyboru ryczałtu za formę opodatkowania na dany rok podatkowy. Warto jednak pamiętać, że nie ma żadnych formalnych przeszkód ku temu, by zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o wyborze ryczałtu. Może się to okazać przydatne, zwłaszcza w sytuacji gdy w 2020 r. płaciliśmy podatek od najmu na zasadach ustawy o PIT. 

Ryczałt od najmu za miesiąc poprzedni do kiedy płatny?

Zgodnie z przepisami podatnicy są obowiązani, by za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a następnie wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca. Wyjątek stanowi grudzień, dla którego wpłaty należy dokonać najpóźniej wraz z upływem terminu określonego na złożenie zeznania.

Warto wiedzieć, że podatnicy mogą obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca po upływie kwartału, za który ryczałt ma być opłacony. Natomiast za ostatni kwartał roku podatkowego przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!