Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce. Szykują się zmiany

Resort Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje zmiany legislacyjne dotyczące zatrudnienia cudzoziemców — wynika z informacji podanych w środę przez wicepremiera Jarosława Gowina. Co się zmieni?  

Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce. Szykują się zmiany
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 28 stycznia 2021

Jakie zmiany legislacyjne?

Jarosław Gowin stwierdził, że: "Pracodawcy mają zastrzeżenia co do legislacji, jak i działalności urzędów pracy". Dlatego też: "Zmiany legislacyjne są niezbędne. Projekt jest przygotowywany" — dodał.

Jakie problemy wiążą się z zatrudnieniem cudzoziemców?

Wicepremier Jarosław Gowin, podkreślił, że obecnie największym mankamentem w zatrudnianiu cudzoziemców jest m.in przewlekłość procedur związanych z zatrudnieniem obcokrajowca.

Z danych opublikowanych przez ZUS wynika, że na koniec 2020 r. w Polsce legalnie zatrudnionych było 728 tys. cudzoziemców, czyli o 56 tys. więcej niż w lutym, który był ostatnim miesiącem przed pandemią.

Koronawirus: rynek pracy w Polsce

W grudniu ubiegłego roku, na stronie MRPiT pojawił się komentarz do danych przedstawionych przez GUS w sprawie stopy bezrobocia w grudniu 2020 r. Z raportu wynikało, że rynek pracy w Polsce wykazuje się dosyć dużą odpornością na kryzys, którego przyczyną jest epidemia COVID-19. Na potwierdzenie tych słów przywołano dane GUS. Wynikało z nich, że stopa bezrobocia rejestrowanego w grudniu 2020 r. wyniosła  6,2%. Był to pierwszy raz, gdy po sześciu miesiącach utrzymywania się na tym samym poziomie, wzrosła ona w stosunku do poprzedniego miesiąca, o 0,1 pp.

Na podstawie opublikowanych danych, liczba osób bezrobotnych na koniec grudnia wyniosła 1046,4 tys., wobec 1025,7 tys. osób w listopadzie 2020 r. Na tej podstawie stwierdzono, że procentowy wzrost liczby bezrobotnych był podobny do tego przed rokiem i wyniósł 2%.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!