Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 14 lutego 2021 r.

Do 14 lutego 2021 roku rząd przedłużył możliwość korzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. To ważna informacja dla rodziców i prawnych opiekunów przedszkolaków, uczniów do 8. roku życia oraz osób niepełnosprawnych. Zasady przyznawania pomocy nie ulegną zmianie.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 14 lutego 2021 r.
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 1 lutego 2021

Do kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Wprowadzony w związku z trwającą pandemią i utrudnieniami, jakie mogą się z nią wiązać, dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie obowiązywał co najmniej do 14 lutego. To ważna informacja dla rodziców przedszkolaków, które nie mogą pójść do przedszkola z powodu zamknięcia placówki np. ze względu na zachorowania opiekunów lub kwarantannę jej pracowników.

Choć dzieci z klas I-III powróciły do szkoły 18 stycznia, może zdarzyć się sytuacja, że dana szkoła zostanie zamknięta z powodu zagrożenia epidemicznego np. zachorowań nauczycieli czy kwarantanny. Również w takim przypadku rodzice mogą zająć się swoimi pociechami – jest tylko jedno ograniczenie: wiek dziecka, ale o tym za chwilę.

Dla kogo dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje nam m.in. w sytuacji, w której w związku z trwającą pandemią dojdzie do zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do którego uczęszczają nasze dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne.

Inną sytuacją, w której dozwolone jest skorzystanie z tego wsparcia, jest brak możliwości zapewnienia opieki przez wyżej wymienione instytucje ze względu na czasowe ograniczenie działania tych placówek w związku aktualną sytuacją epidemiczną.

Rekrutacja do szkół 2021Rekrutacja do szkół 2021 Martyna Kowalska

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – w jakim wieku dziecko?

Ministerstwo rodziny i polityki społecznej nie przewidziało w tym zakresie żadnych zmian. Przypomnijmy. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci, które nie ukończyły jeszcze ósmego roku życia. Z tej formy pomocy, mogą skorzystać także ubezpieczeni rodzice dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, ale nie skończyły 16 lat. Nieco wyższy próg wiekowy jest w przypadku dzieci ze znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (18 lat) oraz osób, które posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (24 lata).

Opiekunowie niepełnosprawnych a dodatkowy zasiłek opiekuńczy

W przypadku ubezpieczonych rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych, które są zwolnione od wykonywania pracy ze względu na konieczność zapewnienia opieki nad taką osobą, również należy się dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!