Czy pracownica w ciąży może pracować w godzinach nadliczbowych?

Są sytuacje, w których pracownicy muszą pracować w godzinach nadliczbowych. Powodów może być wiele: dodatkowe zamówienia, przygotowanie dokumentacji do kontroli, inwentaryzacja itd. Czy w obliczu pilnych obowiązków pracownica w ciąży może pracować w godzinach nadliczbowych i nocnych? Prawo daje w tym przypadku bardzo konkretną odpowiedź.

Czy pracownica w ciąży może pracować w godzinach nadliczbowych?
  • Michał Górecki
  • /
  • 1 lutego 2021

Kobieta w ciąży i nadliczbowe godziny

Ciąża to szczególny czas. Jeśli wszystko przebiega bez problemów, kobieta może w dalszym ciągu świadczyć pracę, w rzadkich przypadkach nawet do samego rozwiązania. Nie zmienia to jednak faktu, że ustawodawca pochylił się nad pracownicami w tym szczególnym okresie życia i nałożył pewne ograniczenia, które muszą być stosowane, niezależnie od bieżących potrzeb pracodawcy.

Zgodnie z artykułem 178. § 1. Kodeksu pracy, nie można zatrudniać kobiety w ciąży w godzinach nadliczbowych oraz w porze nocnej. Co więcej, nie może być ona delegowana poza stałe miejsce pracy. To oznacza, że pracodawca ma w tym zakresie związane ręce. Pamiętajmy jednak, że wynika to z troski o zdrowie kobiety i prawidłowy przebieg ciąży. Dodatkowy wysiłek czy stres z pewnością temu nie służy.

Podobne uprawnienia obowiązują również po porodzie i powrocie z urlopu macierzyńskiego, aż do ukończenia przez dziecko czwartego roku życia, co reguluje kolejny paragraf tego samego artykułu. Ma to związek ze szczególnymi potrzebami opieki nad małym dzieckiem, które nie mogą stać w konflikcie z obowiązkami zawodowymi.

Zgoda kobiety w ciąży na nadliczbowe godziny

Jeżeli nawet pracownica w ciąży wyrazi pisemną zgodę na pracę w nadliczbowych godzinach, taka deklaracja nie będzie ważna w obliczu prawa. Mamy tutaj do czynienia z przepisem bezwzględnie obowiązującym i nie żadnej możliwości jego obejścia.

Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce. Szykują się zmianyZatrudnienie cudzoziemców w Polsce. Szykują się zmiany Jan Wróblewski

Od kiedy pracownica w ciąży podlega ochronie?

Tutaj za obowiązującą należy uznać wykładnię Państwowej Inspekcji Pracy, zgodnie z którą powyższy przepis obowiązuje od momentu przekazania przez pracownicę zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego, że jest ona w ciąży. Zgodnie z artykułem 185. § 1. Stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim. Nie ma więc tutaj konieczności przedkładania dodatkowych dokumentów. Bez znaczenia jest także, w którym tygodniu ciąży kobieta się znajduje. Specjaliści od prawa pracy zalecają, by taki dokument dostarczyć przełożonemu bez zbędnej zwłoki, nawet jeśli ciąża jest na bardzo wczesnym etapie.

Wykładnia inspektorów pracy idzie nawet dalej. Nawet jeśli z jakiegoś powodu, pracownica nie przedłożyła stosownego zaświadczenia, a ciąża jest widoczna, pracodawca nie może zatrudniać takiej osoby w godzinach nadliczbowych czy na nockach.

Zwolnienie z pracy na badanie lekarskie kobiety w ciąży.

Innym obowiązkiem pracodawcy, zgodnie z artykułem 185 § 2 Kodeksu pracy, jest udzielenie ciężarnej pracownicy zwolnienia od pracy za każdym razem, kiedy ma zalecone przez lekarza badanie w związku z jej stanem, jeśli nie ma możliwości jego przeprowadzenia po godzinach. W takiej sytuacji pracownica ma w dalszym ciągu prawo do wynagrodzenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!