Dni wolne na poszukiwanie pracy. Kiedy mogę skorzystać?

Jeśli otrzymaliśmy wypowiedzenie umowy o pracę, najbardziej komfortową i idealną sytuacją jest taka, w której możemy „płynnie” przejść do innego zakładu, zaraz po wygaśnięciu trwającego kontraktu.

Dni wolne na poszukiwanie pracy. Kiedy mogę skorzystać?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 3 lutego 2021

Jeśli otrzymaliśmy wypowiedzenie umowy o pracę, najbardziej komfortową i idealną sytuacją jest taka, w której możemy „płynnie” przejść do innego zakładu, zaraz po wygaśnięciu trwającego kontraktu. To kluczowe, by zachować ciągłość zatrudnienia, uniknąć bezrobocia oraz stresującej przerwy w zarabianiu pieniędzy. Warto więc sprawdzić, czy jeszcze u dotychczasowego pracodawcy nie przysługują nam dni wolne na poszukiwanie pracy. Kiedy można skorzystać?

Dodatkowe dni wolne na znalezienie nowego zatrudnienia

Możliwość wzięcia wolnego na poszukiwanie nowego zatrudnienia jest przewidziana w Kodeksie pracy. Nie jest więc aktem dobrej woli, czy przychylności dotychczasowego pracodawcy, który wypowiedział nam umowę o pracę. To się po prostu należy. Z punktu widzenia prawnego rolą tego przepisu jest ochrona pracowników, którzy stracili pracę i wszystko wskazuje na to, że po upływie okresu wypowiedzenia utracą źródło dochodu.

Doskonale wiemy, że poszukiwanie nowej pracy to czasochłonny i czasem kosztowny proces. Rozmowa kwalifikacyjna, która będzie przeprowadzona np. w innym mieście, wiąże się czasem z całodniową wyprawą. Większość z nich odbywa się w godzinach pracy i wymaga dnia wolnego. Przewidziane prawem dodatkowe dni wolne można wykorzystać na wiele sposobów – m.in. na odbycie rozmowy rekrutacyjnej u potencjalnego, przyszłego pracodawcy.

Dla kogo dodatkowe dni wolne na poszukiwanie pracy?

Zacznijmy od podstawowego zastrzeżenia. Dodatkowe dni wolne na poszukiwanie nowej pracy należą się wyłącznie w sytuacji, w której to pracodawca wypowiedział umowę o pracę. Nie może z  tej opcji skorzystać osoba, która rozstaje się z firmą z własnej inicjatywy.

Szczegóły reguluje art. 37 Kodeksu pracy. Zgodnie z jego zapisem, z takiego rozwiązania mogą skorzystać pracownicy w okresie przynajmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę. Co ważne, skorzystanie z tej możliwości, nie uszczupla naszego wynagrodzenia, które w wymiarze 100 proc. musi być wyliczone tak samo, jak dzieje się to przy urlopie wypoczynkowym.

Czy dni wolne na szukanie pracy są obowiązkowe?

Nie. Nie ma obowiązku skorzystania z takiej możliwości. Nie jest też, tak że pracodawca musi nam zaproponować takie rozwiązanie. To pracownik, świadomy swoich praw, powinien o taki rodzaj urlopu zawnioskować. Jeśli nie skorzysta z tej możliwości, nie może wystąpić o ekwiwalent finansowy za  niewykorzystany urlop.

Ile jest dni wolnych na poszukiwanie pracy?

Wymiar dni wolnych na poszukiwanie nowej pracy jest zależny od długości okresu wypowiedzenia, który obowiązuje pracownika rozstającego się z dotychczasowym pracodawcą. Na ile dni wolnych można zatem liczyć?

Jeżeli przebywamy na dwutygodniowym lub miesięcznym wypowiedzeniu, należą nam się 2 dni wolnego na poszukiwanie pracy. W przypadku trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia należą się 3 dni wolnego. Ten sam wymiar obowiązuje w przypadku likwidacji firmy lub upadłości pracodawcy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!