Czy można zmusić pracownika do urlopu?

W jakiej sytuacji pracodawca może wymagać, by pracownik wziął urlop? Jak kwestia urlopu została ujęta w Kodeksie pracy? Sprawdź, co warto wiedzieć.

Czy można zmusić pracownika do urlopu?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 3 lutego 2021

Czy pracodawca może zmusić do pracownika do wzięcia urlopu?

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną oraz rozpoczęciem nowego roku wielu pracodawców planuje harmonogram pracy, już w lutym i oczekują od pracowników deklaracji urlopowych. Czy mają do tego prawo?

Zgodnie z prawem pracodawca nie może zmusić pracownika do wzięcia urlopu w wybranym przez niego terminie. Istnieją jednak okoliczności, które mogą go do tego uprawnić. Należy zaznaczyć, że prawo do urlopu wypoczynkowego jest jednym z najważniejszych uprawnień pracownika. Gwarantują to przepisy prawa, zgodnie z którymi urlop powinien być coroczny, płatny i nieprzerwany. Pracownik co roku powinien wykorzystać przysługujące mu 20 lub 26 dni urlopu.

Warto wiedzieć, że co do zasady, pracodawca powinien udzielać urlopu dopiero po uzgodnieniu go z pracownikiem i na jego wniosek. Termin urlopu powinien zostać uzgodniony w sposób, który pozwoli by nieobecność wybranej osoby, nie wpłynęła na pracę całego zakładu. Pracodawca powinien sugerować swoim pracownikom, żeby wykorzystali urlop w tym roku, w którym nabyli do niego prawo. Należy jednak zaznaczyć, że nie może go do tego zmusić. Ustalenie terminu urlopu wbrew woli pracownika, jest niezgodne z prawem.

Ekwiwalent za urlop

Istnieje jednak możliwość wypłaty tzw. ekwiwalentu pieniężnego, czyli określonej kwoty wypłacanej w zamian za świadczenie należne pracownikowi. Taka sytuacja ma zazwyczaj miejsce gdy umowa pracownika wygasa lub zostanie rozwiązana, a pracownik w nie wykorzystał przysługującego mu urlopu. Należy zaznaczyć, że zgodnie z prawem pracownik nie może się zrzec urlopu, zarówno w drodze tzw. ustaleń umownych, jak i poprzez oświadczenie woli. Co więcej, nie istnieje możliwość przeniesienia swojego urlopu na inną osobę.

Co zrobić z zaległym urlopem wypoczynkowym?

Warto pamiętać, że niewykorzystany urlop staje się urlopem zaległym. Oznacza to, żę jeśli pracownik nie wykorzysta go w danym roku, to musi skorzystać z przysługującego mu wolnego najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego. Co ważne, w przypadku zaległego urlopu pracodawca ma prawo wysłać pracownika na urlop bez jego zgody. Jeśli jednak pracownik odmówi, pracodawca ma pełne prawo, by nałożyć na niego karę. Jest to zgodne z przepisami Kodeksu pracy, który określa, że takie działanie może zostać zinterpretowane jako nieprzestrzeganie przez pracowników ustalonej organizacji i porządku pracy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!