Bezrobocie w UE. Gdzie jest najniższe?

Na którym miejscu jest Polska? Co wynika z danych Eurostatu? Jaka jest średnia bezrobocia w UE?

Bezrobocie w UE. Gdzie jest najniższe?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 4 lutego 2021

Jaki kraj UE z najniższym bezrobociem?

Europejski Urząd Statystyczny, Eurostat opublikował dane dotyczące stopy bezrobocia w krajach UE. Wyniki mogą zaskakiwać. Okazuje się, że w grudniu 2020 roku, to sąsiadujące z nami Czechy były krajem, w którym odnotowano najniższe bezrobocie na terenie UE. Stopa bezrobocia wyniosła tam — 3,1 proc. Optymistycznym akcentem może być fakt, że na drugim miejscu znalazła się Polska, ze stopą bezrobocia na poziomie 3,3 proc, Natomiast z danych Eurostatu wynika, że średnia w całej Unii Europejskiej to 7,5 proc.

W jakim kraju jest najwyższe bezrobocie?

Z grudniowych danych wynika, że najgorsza sytuacja panuje obecnie w Hiszpanii, gdzie stopa bezrobocia wyniosła aż 16,3 proc. Pozycja niechlubnego lidera nie jest jednak niezachwiana, ponieważ Eurostat na tę chwilę nie dysponuje  aktualnymi danymi z Grecji. Ostatnie informacje pochodzą z października 2020 roku, i wskazywały, że bezrobocie w tym śródziemnomorskim kraju utrzymuje się na poziomie 16,7 proc. Dla porównania we Francji (zgodnie z danymi z grudnia) było 8,9 proc, a w Niemczech 4,6 proc. 

Jaka jest liczba bezrobotnych w UE?

Jeśli chodzi o dane dotyczące bezrobocia w Polsce, to od kilku miesięcy jest ono stabilne. Przypomnijmy, że we wrześniu 2020 roku, według Eurostatu wyniosło ono 3,3 proc., w październiku -3,4, a w listopadzie 3,3 proc.

Europejski Urząd Statystyczny przewiduje, że w grudniu w całej UE, bez pracy pozostawało aż 16 mln mężczyzn i kobiet, z czego 13 mln 671 tys. stanowiły osoby żyjące na co dzień w strefie euro. Z danych wynika, że w porównaniu z listopadem ubiegłego roku liczba bezrobotnych wzrosła o 67 tys. w UE i o 55 tys. w strefie euro oraz o 1,951 mln w UE i 1,516 mln w strefie euro w porównaniu z grudniem 2019 roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!