Jak znaleźć więcej czasu dla dziecka? Obniżyć wymiar etatu!
Wielu młodych rodziców zastanawia się jak pogodzić aktywność zawodową, z chęcią poświęcenia większej ilości czasu swojemu dziecku. Jednym z rozwiązań jest obniżenie wymiaru etatu. Podpowiadamy, jak nie rezygnując z pracy znaleźć więcej czasu dla dziecka.

- Michał Górecki
- /
- 8 lutego 2021
Obniżenie wymiaru etatu ze względu na dziecko
Zgodnie z prawem pracy, każdy pracownik, który posiada prawo do urlopu wychowawczego, może zgłosić się do swojego szefa z pisemnym wnioskiem o obniżenie wymiaru czasu pracy, jednak do wymiaru nie niższego niż jedna druga etatu. Takie rozwiązanie przysługuje w czasie, w którym taki pracownik mógłby korzystać z urlopu wychowawczego.
Kiedy złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy?
Takie prawo przysługuje pracownikowi, który ma umowę o pracę, i który przepracował już łącznie przynajmniej sześć miesięcy. Należy przy tym pamiętać, że należy wliczyć w to także poprzednie okresy zatrudnienia. Ewentualne przerwy w zatrudnieniu nie są brane pod uwagę.
Drugim kryterium, które należy spełnić, jest wiek dziecka. Granicę stanowi ukończenie przez niego szóstego roku życia.
Dni wolne na poszukiwanie pracy. Kiedy mogę skorzystać?Martyna Kowalska
Prawo do obniżenia wymiaru etatu – kto może skorzystać?
Pamiętajmy, że z takiej ewentualności może skorzystać tylko jeden rodzic. Z tego powodu, osoba, która złoży taki wniosek,powinna przedłożyć swojemu szefowi oświadczenie, że drugi rodzic nie korzysta z takiego uprawnienia w firmie, w której pracuje. Decydując się na taki krok, trzeba jednak liczyć się z obniżeniem wynagrodzenia proporcjonalnie do obniżenia wymiaru czasu pracy.
Obniżenie wymiaru etatu a urlop wychowawczy
Jeżeli ktoś skorzysta z możliwości obniżenia wymiaru etatu, nie powinien się martwić, że straci prawo do urlopu wychowawczego. Obniżenie wymiaru czasu pracy nie pomniejsza wymiaru urlopu wychowawczego, na jaki zgodnie z prawem może liczyć pracownik.
PESEL dla dziecka urodzonego za granicąMartyna Kowalska
Obniżenie wymiaru etatu – na jak długo?
Co do zasady, praca w obniżonym wymiarze etatu nie powinna trwać dłużej niż 35 miesięcy. Ograniczenie to wygląda inaczej w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko, które mogą liczyć na 36 miesięcy. Czas korzystania z tego udogodnienia będzie skrócony, jeśli nasze dziecko kończy 6. rok życia. Obniżenie wymiaru etatu nie może trwać dłużej, niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym nasza pociecha obchodzi szóste urodziny.
Jak złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy
Zgodnie z przepisami, taki wniosek należy złożyć 21 dni przed rozpoczęciem pracy na nowych zasadach. Jeśli nie dopełniliśmy tego obowiązku, pracodawca musi obniżyć nam wymiar etatu, nie później z upływem trzech tygodni licząc od dnia złożenia wniosku.
Jak złożyć wniosek o 500+? Jan Wróblewski
Prawa pracownika na obniżonym etacie
Licząc od dnia złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia zakończenia pracy na specjalnych zasadach, pracownik podlega ochronie przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy z pracodawca. Okres ochrony nie może jednak trwać dłużej niż 12 miesięcy.
Umowa o prace może być rozwiązana tylko w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy, lub pojawienia się okoliczności, które uzasadniają zwolnienie bez wypowiedzenia z winy pracownika. Zastosowanie mają tutaj również przepisy ustawy z 13.03.2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (mowa o zwolnieniach grupowych lub indywidualnych).
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.