PESEL dla dziecka urodzonego za granicą

Stosowany w Polsce 11-cyfrowy unikalny numer PESEL ma zadanie jednoznacznej identyfikacji osoby fizycznej. Jak uzyskać numer PESEL dla dziecka z polskim obywatelstwem urodzonego za granicą? Podpowiadamy jakich formalności należy dopełnić.

PESEL dla dziecka urodzonego za granicą
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 2 lutego 2021

Czym jest numer PESEL?

Numer PESEL zawsze składa się z jedenastu cyfr. Zawiera datę urodzenia, kolejny numer przydzielony przez system, oznaczenie płci oraz tzw.liczbę kontrolną. Dzięki niemu można jednoznacznie zidentyfikować daną osobę.Nie ma możliwości by dwie osoby, urodzone tego samego dnia posiadały ten sam numer. Skrót pochodzi od nazwy Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności.

Jak uzyskać numer PESEL dla dziecka urodzonego zagranicą?

Jeżeli dziecko urodziło się w Polsce, numer PESEL nadawany jest już podczas rejestracji urodzenia w Urzędzie Stanu Cywilnego. W przypadku narodzin dziecka poza granicami RP, będącego obywatelem polskim np. z krwi, tj.jego rodzice są Polakami, procedura nadania tego numeru rozpoczyna się wraz ze złożeniem wniosku o wydanie paszportu dla dziecka.

Jak dostać kredyt studencki?Jak dostać kredyt studencki? Anna Malinowska

Transkrypcja zagranicznego aktu urodzenia

Po pierwsze należy dokonać transkrypcji tj. rejestracji aktu urodzenia dziecka w polskim rejestrze ksiąg urzędu cywilnego. Można to zrobić np. w polskim konsulacie. W przypadku wizyty w Polsce, formalności można dokonać także w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego w naszym kraju.

O taką transkrypcję mogą wnioskować rodzice małoletniego dziecka. Obecne prawo nie nakazuje obecności obojga rodziców. Wystarczy, że wniosek złoży samodzielnie ojciec lub matka. Może być to także osoba, która wykaże interes prawny w wykonaniu tej czynności w imieniu innej osoby, lub pełnomocnik posiadający potwierdzony urzędowo odpis pełnomocnictwa.

Polski akt urodzenia na podstawie zagranicznego aktu

Wspomniana transkrypcja otwiera nam drogę do otrzymania polskiego aktu urodzenia. Dopiero po jego uzyskaniu można ubiegać się o wydanie dokumentu tożsamości np. paszportu dla dziecka.

Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka powinni złożyć rodzice bądź prawni opiekunowi. Może to być także jeden z rodziców z pisemną zgodą drugiego.

Czy pracownica w ciąży może pracować w godzinach nadliczbowych?Czy pracownica w ciąży może pracować w godzinach nadliczbowych? Michał Górecki

Wydanie paszportu dla dziecka – czy dziecko musi być obecne?

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem dziecko, które ukończyło 5 lat, ale nie skończyło jeszcze 18. roku życia, musi być obecne podczas składania wniosku o wydanie paszportu. W przypadku najmłodszych dzieci,ich obecność nie jest wymagana. Gotowy paszport może odebrać jeden z rodziców bądź opiekunów prawnych. Podczas tej czynności, obecność dziecka nie jest wymagana.

Czy wyrobienie paszportu oznacza, że dziecko ma PESEL?

Tak. Złożenie wniosku o wydanie paszportu dla dziecka,rozpoczyna procedurę nadania numeru PESEL dla posiadacza takiego dokumentu.Więcej informacji na ten temat można znaleźć na oficjalnym rządowym portalu dla Polaków przebywających za granicą powroty.gov.pl/.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Dziecko

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!