Co można załatwić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy nazywany również w skrócie jako e-US już działa. Został on uruchomiony na stronie podatki.gov.pl przez resort finansów oraz Krajową Administrację Skarbową. Co można załatwić w e-Urzędzie Skarbowym? Jakie są jego funkcjonalności? Odpowiadamy.

Co można załatwić w e-Urzędzie Skarbowym?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 2 lutego 2021

e-Urząd Skarbowy — co to jest?

O planach ministerstwa finansów, związanych z utworzeniem elektronicznej skarbówki pisaliśmy już tutaj. Będzie on budowany do września 2022, jednak jego pierwsze funkcje zostały uruchomione od lutego 2021.

Według resortu finansów e-US pozwoli podatnikom zaoszczędzić sporo czasu, a wiele spraw związanych ze zobowiązaniami względem państwa będzie można załatwić bez wychodzenia z domu lub z biura.

Aby skorzystać z funkcjonalności systemu, nie będzie trzeba posiadać podpisu elektronicznego, a dostęp będzie możliwy z dowolnego urządzenia. Może być to komputer stacjonarny, laptop, tablet czy komórka. System oferuje „pełną transakcyjność” to znaczy, że posiada funkcje elektronicznych płatności, które będzie można wykonać w tym samym systemie.

Funkcje e-Urzędu Skarbowego (luty 2020)

Od uruchomienia systemu 1.02.2021, elektroniczna skarbówka oferuje m.in. dostęp do danych podatkowych takich jak dane o podatniku, jego działalności gospodarczej, mikrorachunku podatkowym oraz dotychczasowej historii logowania na stronie podatki.gov.pl

System posiada już pełną integrację z usługą e-PIT oraz aplikacją e-mikrofirma. Za pośrednictwem strony można także sprawdzić informację o nałożonych mandatach.

Już teraz osoby fizyczne mogą dokonywać płatności online w zakresie PIT, CIT, VAT, PCC, podatku od spadków i darowizn, karty podatkowej, opłaty skarbowej, podatków i należności niepodatkowych oraz… nałożonych mandatów.

Jak dostać kredyt studencki?Jak dostać kredyt studencki? Anna Malinowska

Jakie pisma można złożyć przez e-US

System umożliwia złożenie drogą elektroniczną pism, takich jak wniosek o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań względem państwa. Można także śledzić historię dotychczas wykonanych dokumentów.

Jakie usługi e-US w przyszłości?

W niedalekiej przyszłości resort finansów planuje umożliwienie przesyłania drogą elektroniczną e-zaświadczeń, oraz integrację z serwisem drogowym e-TOLL. Będzie można także składać wnioski i udostępniać informacje o stanie toczących się spraw. Planowany jest także osobny katalog usług dla notariuszy i komorników sądowych.

Dostęp do e-Urzędu Skarbowego

Jak zapewnia resort finansów, dostęp do serwisu będzie możliwy wyłącznie z rządowej strony podatki.gov.pl po zalogowaniu się Profilem Zaufanym, e-Dowodem oraz za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Do tych usług można też zalogować się danymi podatkowymi.

Elektroniczna skarbówka jest „otwarta” przez całą dobę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!