Co można załatwić w e-Urzędzie Skarbowym?
e-Urząd Skarbowy nazywany również w skrócie jako e-US już działa. Został on uruchomiony na stronie podatki.gov.pl przez resort finansów oraz Krajową Administrację Skarbową. Co można załatwić w e-Urzędzie Skarbowym? Jakie są jego funkcjonalności? Odpowiadamy.
- Mikołaj Frączak
- /
- 2 lutego 2021
e-Urząd Skarbowy — co to jest?
O planach ministerstwa finansów, związanych z utworzeniem elektronicznej skarbówki pisaliśmy już tutaj. Będzie on budowany do września 2022, jednak jego pierwsze funkcje zostały uruchomione od lutego 2021.
Według resortu finansów e-US pozwoli podatnikom zaoszczędzić sporo czasu, a wiele spraw związanych ze zobowiązaniami względem państwa będzie można załatwić bez wychodzenia z domu lub z biura.
Aby skorzystać z funkcjonalności systemu, nie będzie trzeba posiadać podpisu elektronicznego, a dostęp będzie możliwy z dowolnego urządzenia. Może być to komputer stacjonarny, laptop, tablet czy komórka. System oferuje „pełną transakcyjność” to znaczy, że posiada funkcje elektronicznych płatności, które będzie można wykonać w tym samym systemie.
Funkcje e-Urzędu Skarbowego (luty 2020)
Od uruchomienia systemu 1.02.2021, elektroniczna skarbówka oferuje m.in. dostęp do danych podatkowych takich jak dane o podatniku, jego działalności gospodarczej, mikrorachunku podatkowym oraz dotychczasowej historii logowania na stronie podatki.gov.pl
System posiada już pełną integrację z usługą e-PIT oraz aplikacją e-mikrofirma. Za pośrednictwem strony można także sprawdzić informację o nałożonych mandatach.
Już teraz osoby fizyczne mogą dokonywać płatności online w zakresie PIT, CIT, VAT, PCC, podatku od spadków i darowizn, karty podatkowej, opłaty skarbowej, podatków i należności niepodatkowych oraz… nałożonych mandatów.
Jak dostać kredyt studencki? Anna Malinowska
Jakie pisma można złożyć przez e-US
System umożliwia złożenie drogą elektroniczną pism, takich jak wniosek o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań względem państwa. Można także śledzić historię dotychczas wykonanych dokumentów.
Jakie usługi e-US w przyszłości?
W niedalekiej przyszłości resort finansów planuje umożliwienie przesyłania drogą elektroniczną e-zaświadczeń, oraz integrację z serwisem drogowym e-TOLL. Będzie można także składać wnioski i udostępniać informacje o stanie toczących się spraw. Planowany jest także osobny katalog usług dla notariuszy i komorników sądowych.
Dostęp do e-Urzędu Skarbowego
Jak zapewnia resort finansów, dostęp do serwisu będzie możliwy wyłącznie z rządowej strony podatki.gov.pl po zalogowaniu się Profilem Zaufanym, e-Dowodem oraz za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Do tych usług można też zalogować się danymi podatkowymi.
Elektroniczna skarbówka jest „otwarta” przez całą dobę.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.