Wzrosną emerytury. Sejm podjął decyzję

1250 złotych – tyle od marca 2021 roku będzie wynosiła najniższa emerytura w Polsce, zdecydował sejm. Parlamentarzyści, jak co roku podjęli oczekiwaną przez miliony świadczeniobiorców decyzję o waloryzacji, czyli o tym, jak bardzo wzrosną emerytury w tym roku. Osoby uzyskujące najniższe świadczenia mogą liczyć na podwyżkę o 50 złotych.

Wzrosną emerytury. Sejm podjął decyzję
  • Anna Malinowska
  • /
  • 22 stycznia 2021

Minimalne emerytury i renty2021

Zgodnie z decyzją sejmu,emerytury wzrosną od marca o wskaźnik waloryzacji, który poznamy w lutym,jednak nie mniej niż o kwotę 50 złotych. To oznacza, że od 1.03.2020 rokunajniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, rentarodzinna oraz socjalna będzie wynosiła 1250 złotych, a nie 1200 zł jakobecnie.

Osoby pobierające najniższąrentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, która obecnie wynosi 900złotych, mogą od marca liczyć na świadczenie w wysokości 937,50 zł.

Wskaźnik waloryzacjiemerytur i rent 2021

Zgodnie z metodologiąobliczania wskaźnika waloryzacji emerytur i rent, ostateczną jego wysokośćpoznamy dopiero w lutym 2021 roku.

Obliczono, że jeżeli wskaźnikwaloryzacji będzie wyższy niż 104,16%, nawet najniższe świadczenia wzrosną ogwarantowane 50 złotych. W takim wypadku wszystkie świadczeniaemerytalno-rentowe zostaną podniesione w oparciu o rzeczywisty wskaźnikwaloryzacji, wynikający z danych makroekonomicznych, jakie poznamy w lutym.

Pomoc z tarczy branżowej – rozszerzona i przedłużonaPomoc z tarczy branżowej – rozszerzona i przedłużona Michał Górecki

Kogo dotyczy waloryzacjarent i emerytur

Wprowadzona przez sejmmodyfikacja sposobu waloryzacji ma być zastosowana zarówno do rent i emeryturwypłacanych w powszechnym systemie jak również dla rolników indywidualnych,mundurówki, pomostówek, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskichświadczeń uzupełniających, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych. Będzie miałatakże zastosowanie do miesięcznego progu, jaki uprawnia do uzyskaniaświadczenia 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, a takżemiesięcznego progu, jaki uprawnia do przyznania świadczenia wyrównawczego dladziałaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodówpolitycznych.

Jaki koszt waloryzacji?

Zgodnie z rządowymiprognozami, jeśli wskaźnik wyniesie 103,84%, koszt przeprowadzenia waloryzacjiwyniesie w ciągu kolejnych 10 miesięcy około 9,6 mld złotych, licząc łącznie ztzw. trzynastą emeryturą.

Podniesienie najniższych emerytur i rent do poziomu 1250zł oraz zagwarantowanie minimalnej podwyżki o 50 zł, oznacza przy tymscenariuszu, koszt  około 100 mln złotych– wylicza ministerstwo rodziny i polityki społecznej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!