Wzrosną emerytury. Sejm podjął decyzję

1250 złotych – tyle od marca 2021 roku będzie wynosiła najniższa emerytura w Polsce, zdecydował sejm. Parlamentarzyści, jak co roku podjęli oczekiwaną przez miliony świadczeniobiorców decyzję o waloryzacji, czyli o tym, jak bardzo wzrosną emerytury w tym roku. Osoby uzyskujące najniższe świadczenia mogą liczyć na podwyżkę o 50 złotych.

Wzrosną emerytury. Sejm podjął decyzję
  • Anna Malinowska
  • /
  • 22 stycznia 2021

Minimalne emerytury i renty2021

Zgodnie z decyzją sejmu,emerytury wzrosną od marca o wskaźnik waloryzacji, który poznamy w lutym,jednak nie mniej niż o kwotę 50 złotych. To oznacza, że od 1.03.2020 rokunajniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, rentarodzinna oraz socjalna będzie wynosiła 1250 złotych, a nie 1200 zł jakobecnie.

Osoby pobierające najniższąrentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, która obecnie wynosi 900złotych, mogą od marca liczyć na świadczenie w wysokości 937,50 zł.

Wskaźnik waloryzacjiemerytur i rent 2021

Zgodnie z metodologiąobliczania wskaźnika waloryzacji emerytur i rent, ostateczną jego wysokośćpoznamy dopiero w lutym 2021 roku.

Obliczono, że jeżeli wskaźnikwaloryzacji będzie wyższy niż 104,16%, nawet najniższe świadczenia wzrosną ogwarantowane 50 złotych. W takim wypadku wszystkie świadczeniaemerytalno-rentowe zostaną podniesione w oparciu o rzeczywisty wskaźnikwaloryzacji, wynikający z danych makroekonomicznych, jakie poznamy w lutym.

Pomoc z tarczy branżowej – rozszerzona i przedłużonaPomoc z tarczy branżowej – rozszerzona i przedłużona Michał Górecki

Kogo dotyczy waloryzacjarent i emerytur

Wprowadzona przez sejmmodyfikacja sposobu waloryzacji ma być zastosowana zarówno do rent i emeryturwypłacanych w powszechnym systemie jak również dla rolników indywidualnych,mundurówki, pomostówek, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskichświadczeń uzupełniających, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych. Będzie miałatakże zastosowanie do miesięcznego progu, jaki uprawnia do uzyskaniaświadczenia 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, a takżemiesięcznego progu, jaki uprawnia do przyznania świadczenia wyrównawczego dladziałaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodówpolitycznych.

Jaki koszt waloryzacji?

Zgodnie z rządowymiprognozami, jeśli wskaźnik wyniesie 103,84%, koszt przeprowadzenia waloryzacjiwyniesie w ciągu kolejnych 10 miesięcy około 9,6 mld złotych, licząc łącznie ztzw. trzynastą emeryturą.

Podniesienie najniższych emerytur i rent do poziomu 1250zł oraz zagwarantowanie minimalnej podwyżki o 50 zł, oznacza przy tymscenariuszu, koszt  około 100 mln złotych– wylicza ministerstwo rodziny i polityki społecznej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Rekordowa liczba upadłości konsumenckich
firma

Rekordowa liczba upadłości konsumenckich

W drugiej połowie 2020 roku sądy orzekły upadłość konsumencką prawie 8,5 tysiąca osób w Polsce  -informuje Krajowy Rejestr Długów. To dwa razy więcej niż w ciągu pierwszych sześciu miesięcy...
Dla kogo zielone tablice rejestracyjne?
Samochód

Dla kogo zielone tablice rejestracyjne?

Na naszych drogach coraz częściej można spotkać samochody na „ekologicznych” blachach. Wokół nich narosło jednak wiele nieporozumień, a błędy przy przydzielaniu rejestracji z zielonym tłem...
Nadchodzi koniec znaczków pocztowych?
Ciekawostki

Nadchodzi koniec znaczków pocztowych?

Ta informacja może zmartwić filatelistów – Poczta Polska zapowiada koniec znaczków pocztowych, przynajmniej tych stosowanych do przesyłek rejestrowanych czyli np. listów poleconych. Znany jest...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!