Na co zostanie przeznaczony podatek od plastiku? Jest decyzja Rady Unii Europejskiej

800 euro za każdą tonę wytworzonych i niepoddanych recyklingowi opakowań z tworzyw sztucznych od tego roku będzie trafiać do unijnej kasy. Na co zostaną przeznaczone pieniądze pochodzące z Plastic Tax?   

Na co zostanie przeznaczony podatek od plastiku? Jest decyzja Rady Unii Europejskiej
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 21 stycznia 2021

Czym jest Plastic Tax?

Plastic tax to opłata za plastikowe opakowania, które zostały wytworzone w kraju członkowskim, i nie zostały poddane recyklingowi. Podatek obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku a jego charakter jest retroaktywny. Oznacza to, że niezależnie od tego, w jakim terminie zostanie przyjęty przez dany kraj członkowski, opłata będzie naliczana automatycznie od początku roku.

Co ciekawe Polsce przyznano zniżkę ryczałtową w wysokości 117 mln euro. Oznacza to, że każde euro powyżej wskazanej kwoty trafi wprost do unijnego budżetu. W związku z tym nasz rząd musi liczyć się z tym, że Unia może zobowiązać Polskę do zapłaty podatku za bieżący rok. Jego wysokość może wynieść nawet 2 mld zł.

Jakie skutki dla rodzimej branży może mieć Plastic Tax?

Według specjalistów polski rząd przeniesie całość kosztów na producentów opakowań z tworzyw sztucznych. Podstawą dla takiego działania może być tzw. rozszerzona odpowiedzialność producenta ( w skrócie ROP). Na ten moment branża recyklerska czeka na rozporządzenie w tej sprawie. Specjaliści uważają jednak, że takie rozwiązanie skłoni producentów plastikowych opakowań, głównie z zagranicznym kapitałem, do sięgania po wytwarzane w Polsce recyklaty. To z kolei zwiększy popyt na rodzime surowce wtórne – twierdzi Szymon Dziak-Czekan, prezes Stowarzyszenia „Polski Recykling”.

Prezes stowarzyszenia zauważył również że: „Przy obecnym deficycie nie można obciążać kosztami daniny od tworzyw sztucznych budżetu państwa”. – Tym bardziej że UE już przymierza się do wprowadzenia obowiązku używania 30 proc. granulatu z surowców z recyklingu w produkcji opakowań.

Specjaliści i przedstawiciele branży ostrzegają, że zarówno braki w obecnym systemie gospodarowania odpadami w Polsce, jak i pozorne działanie organizacji odzysku, przyczynia się do niedofinansowanie rodzimej branży recyklerskiej oraz skutkuje podniesieniem kosztów wywozu śmieci w gminach.

Jakie są założenia Unii Europejskiej?

Zgodnie z założeniami Unii Europejskiej państwa członkowskie mają wykorzystać wypracowany w dyrektywie mechanizm do zmniejszenia skali zużycia jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych. Dyrektywa ma być również traktowana jako rodzaj zachęty zarówno do promowania recyklingu, jak i gospodarki w obiegu zamkniętym.

– Polska powinna implementować unijne prawo w ten sposób, żeby stymulować innowację w zakresie wykorzystywania odpadów w produkcji opakowań z tworzyw sztucznych, włączając recyklaty ponownie do produkcji. Odciąży to budżet Polski i samorządów oraz oszczędzi środowisko naturalne. W przeciwnym wypadku będzie to narzędzie typowo fiskalne, nie wesprze polskiego recyklingu i gospodarki, a pieniądze zamiast do polskich firm recyklerskich trafią do Unii  – podsumował Szymon Dziak-Czekan.

Na co zostaną przeznaczone środki z Plastic Tax?

Zgodnie z decyzją Rady Unii Europejskiej nr 2020/2053 z  dnia 14 grudnia 2020 r. dodatkowe środki własne w budżecie Unii, pozyskane ze wspomnianego plastic tax, zostaną przeznaczone na walkę z pandemią COVID-19. Metoda obliczania wielkości wytworzonej i zrecyklowanej określa (na podstawie Dyrektywy 94/62/WE)rozporządzenie Rady ustanawiające środki wykonawcze dla decyzji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!