Na co zostanie przeznaczony podatek od plastiku? Jest decyzja Rady Unii Europejskiej

800 euro za każdą tonę wytworzonych i niepoddanych recyklingowi opakowań z tworzyw sztucznych od tego roku będzie trafiać do unijnej kasy. Na co zostaną przeznaczone pieniądze pochodzące z Plastic Tax?   

Na co zostanie przeznaczony podatek od plastiku? Jest decyzja Rady Unii Europejskiej
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 21 stycznia 2021

Czym jest Plastic Tax?

Plastic tax to opłata za plastikowe opakowania, które zostały wytworzone w kraju członkowskim, i nie zostały poddane recyklingowi. Podatek obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku a jego charakter jest retroaktywny. Oznacza to, że niezależnie od tego, w jakim terminie zostanie przyjęty przez dany kraj członkowski, opłata będzie naliczana automatycznie od początku roku.

Co ciekawe Polsce przyznano zniżkę ryczałtową w wysokości 117 mln euro. Oznacza to, że każde euro powyżej wskazanej kwoty trafi wprost do unijnego budżetu. W związku z tym nasz rząd musi liczyć się z tym, że Unia może zobowiązać Polskę do zapłaty podatku za bieżący rok. Jego wysokość może wynieść nawet 2 mld zł.

Jakie skutki dla rodzimej branży może mieć Plastic Tax?

Według specjalistów polski rząd przeniesie całość kosztów na producentów opakowań z tworzyw sztucznych. Podstawą dla takiego działania może być tzw. rozszerzona odpowiedzialność producenta ( w skrócie ROP). Na ten moment branża recyklerska czeka na rozporządzenie w tej sprawie. Specjaliści uważają jednak, że takie rozwiązanie skłoni producentów plastikowych opakowań, głównie z zagranicznym kapitałem, do sięgania po wytwarzane w Polsce recyklaty. To z kolei zwiększy popyt na rodzime surowce wtórne – twierdzi Szymon Dziak-Czekan, prezes Stowarzyszenia „Polski Recykling”.

Prezes stowarzyszenia zauważył również że: „Przy obecnym deficycie nie można obciążać kosztami daniny od tworzyw sztucznych budżetu państwa”. – Tym bardziej że UE już przymierza się do wprowadzenia obowiązku używania 30 proc. granulatu z surowców z recyklingu w produkcji opakowań.

Specjaliści i przedstawiciele branży ostrzegają, że zarówno braki w obecnym systemie gospodarowania odpadami w Polsce, jak i pozorne działanie organizacji odzysku, przyczynia się do niedofinansowanie rodzimej branży recyklerskiej oraz skutkuje podniesieniem kosztów wywozu śmieci w gminach.

Jakie są założenia Unii Europejskiej?

KUPON RABATOWY

Zgodnie z założeniami Unii Europejskiej państwa członkowskie mają wykorzystać wypracowany w dyrektywie mechanizm do zmniejszenia skali zużycia jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych. Dyrektywa ma być również traktowana jako rodzaj zachęty zarówno do promowania recyklingu, jak i gospodarki w obiegu zamkniętym.

– Polska powinna implementować unijne prawo w ten sposób, żeby stymulować innowację w zakresie wykorzystywania odpadów w produkcji opakowań z tworzyw sztucznych, włączając recyklaty ponownie do produkcji. Odciąży to budżet Polski i samorządów oraz oszczędzi środowisko naturalne. W przeciwnym wypadku będzie to narzędzie typowo fiskalne, nie wesprze polskiego recyklingu i gospodarki, a pieniądze zamiast do polskich firm recyklerskich trafią do Unii  – podsumował Szymon Dziak-Czekan.

Na co zostaną przeznaczone środki z Plastic Tax?

Zgodnie z decyzją Rady Unii Europejskiej nr 2020/2053 z  dnia 14 grudnia 2020 r. dodatkowe środki własne w budżecie Unii, pozyskane ze wspomnianego plastic tax, zostaną przeznaczone na walkę z pandemią COVID-19. Metoda obliczania wielkości wytworzonej i zrecyklowanej określa (na podstawie Dyrektywy 94/62/WE)rozporządzenie Rady ustanawiające środki wykonawcze dla decyzji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Rekordowa liczba upadłości konsumenckich
firma

Rekordowa liczba upadłości konsumenckich

W drugiej połowie 2020 roku sądy orzekły upadłość konsumencką prawie 8,5 tysiąca osób w Polsce  -informuje Krajowy Rejestr Długów. To dwa razy więcej niż w ciągu pierwszych sześciu miesięcy...
Dla kogo zielone tablice rejestracyjne?
Samochód

Dla kogo zielone tablice rejestracyjne?

Na naszych drogach coraz częściej można spotkać samochody na „ekologicznych” blachach. Wokół nich narosło jednak wiele nieporozumień, a błędy przy przydzielaniu rejestracji z zielonym tłem...
Nadchodzi koniec znaczków pocztowych?
Ciekawostki

Nadchodzi koniec znaczków pocztowych?

Ta informacja może zmartwić filatelistów – Poczta Polska zapowiada koniec znaczków pocztowych, przynajmniej tych stosowanych do przesyłek rejestrowanych czyli np. listów poleconych. Znany jest...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!