Nie przyspieszysz na autostradzie. Odcinkowy pomiar prędkości na A1

Na wszystkich odcinkach budowanej autostrady A1 będą działały urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości, zapowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Radary będą działały tam, gdzie ruch po betonowej nawierzchni odbywa się w układzie „po dwa pasy w obu kierunkach”.

Nie przyspieszysz na autostradzie. Odcinkowy pomiar prędkości na A1
  • Michał Górecki
  • /
  • 19 stycznia 2021

Ograniczenie prędkości na autostradzie

Odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie oznacza, że przekroczenie średniej prędkości na objętym pomiarem fragmencie trasy, najpewniej zakończy się mandatem.

Na obu odcinkach budowanej autostrady A1 będzie obowiązywał limit prędkości 70 km/h. Jak wynika z informacji GDDKiA, ustalono dwa odcinki, na których będzie odbywał się pomiar: Tuszyn-Piotrków Trybunalski (16 km) – od 20 stycznia oraz Kamieńsk-Obwodnica Częstochowy (41 km !) — od 22 stycznia. Łącznie, kierowcy muszą zwolnić na dystansie 57 km, które będą objęte pomiarem.

Import i eksport towarów poza granice UE w tym do Anglii — numer EORIImport i eksport towarów poza granice UE w tym do Anglii — numer EORI Jan Wróblewski

Dlaczego powstają fotoradary na autostradzie?

Sama GDDKiA nazywa projekt „bezprecedensowym rozwiązaniem”, niestosowanym dotąd na budowie drogi. Zarządcy autostrady podkreślają, że wprowadza je Inspekcja Transportu Drogowego na wniosek dyrekcji oraz wykonawców. Jak się okazuje, kierowcy w tym miejscu „nagminnie” znacząco przekraczają obowiązujące limity prędkości. Według komunikatu „w niektórych przypadkach nawet trzykrotnie”.

Niespotykane dotąd rozwiązanie ma uspokoić i upłynnić jazdę, a także poprawić bezpieczeństwo kierowców oraz pracowników budowy. „Z obserwacji wynika, że wielu kierowców zapomina, że porusza się po placu budowy, na którym warunkowo dopuszczony jest ruch samochodów z ograniczeniem prędkości” — zaznacza GDDKiA. Zarządca podkreśla, że cały odcinek nowej autostrady o Tuszyna do przedmieść Częstochowy powstaje „pod ruchem” — czyli mimo prac budowlanych istnieje możliwość pokonania tego odcinka samochodem.

Odcinkowy pomiar prędkości – do kiedy?

Rozwiązanie ma być stosowane do czasu oddania gotowych fragmentów trasy. Według planów ma to nastąpić jeszcze jesienią 2021 roku.

Kiedy będzie gotowa autostrada A1?

Zgodnie z zapowiedzią Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w 2021 roku zakończy się budowa trzech z pięciu odcinków trasy A1 o łącznej długości 40 km tj. Tuszyn-Piotrków, Kamieńsk-Radomsko oraz Radomsko-granica woj. łódzkiego i śląskiego. „Cały realizowany fragment autostrady A1 od Tuszyna w woj. łódzkim do Częstochowy w woj. śląskim będzie gotowy w przyszłym roku. Wtedy na odcinku blisko 81 km kierowcy będą mieli do dyspozycji dwie szerokie betonowe jezdnie po trzy pasy w obu kierunkach” - zapewnia GDDKiA w komunikacie.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!