Koronawirus: czy Niemcy przywrócą kontrole graniczne?

Czy w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną i zwiększonym ryzykiem rozprzestrzenienia się nowych mutacji koronawirusa Niemcy przywrócą kontrole graniczne? “Musimy być przygotowani na ostateczność”. – stwierdziła szefowa niemieckiego rządu.  

Koronawirus: czy Niemcy przywrócą kontrole graniczne?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 20 stycznia 2021

Lockdown w Niemczech, do kiedy?

W miniony wtorek szefowa niemieckiego rządu Angela Merkel odbyła spotkanie z premierami niemieckich krajów związkowych. Podczas spotkania zapadła decyzja o przedłużeniu twardego lockdownu do 14 lutego. Oznacza to, że zamknięte pozostaną szkoły, przedszkola, restauracje, puby, teatry i opery. Oprócz tego w zamknięciu pozostanie również duża część handlu detalicznego. Wyjątek stanowią sklepy spożywcze i apteki.

Koronawirus: aktualne obostrzenia w Niemczech

W ramach obostrzeń, w komunikacji miejskiej i sklepach wprowadzony zostanie obowiązek noszenia tzw. maseczek medycznych. W walce z koronawirusem pomóc ma też większa częstotliwość kursowania autobusów i pociągów. Ma to się przyczynić do zmniejszenia liczby pasażerów korzystających z tych samych środków transportu.

Dodatkowo w najbliższych dniach federalny minister pracy Hubertus Heil ma wydać rozporządzenie, którego celem jest zobowiązanie pracodawców do oferowania pracownikom biurowym pracy z domu. Szczególnie w sytuacji, gdy w danym mieście (w ciągu siedmiu dni) zostanie przekroczona liczba 50 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców. Jeśli pracodawcy uznają, że nie ma takiej możliwości, będą mieli obowiązek to uzasadnić. Zgodnie z rozporządzeniem, praca z domu powinna być możliwa przynajmniej do 15 marca.

Jeśli jednak pracownicy nadal będą musieli przychodzić do biura lub fabryki,  pracodawcy mają obowiązek zapewnić im maseczki. Oprócz tego dostępne mają być szybsze testy dla pracowników. 

W kwestii zgromadzeń wiernych w kościołach, synagogach i meczetach, to są one dozwolone pod warunkiem zachowania minimalnej odległości 1,5 metra. Zabronione są natomiast zbiorowe śpiewy. We wszystkich wyżej wymienionych miejscach, obowiązkowe jest noszenie maseczek medycznych.

Czy Niemcy przywrócą kontrole na granicach?

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, Niemcy nie wykluczają również przywrócenia kontroli na swych granicach z krajami Unii Europejskiej.

"Wcale tego nie chcemy, liczymy na partnerską współpracę z sąsiadami, ale gdyby te kraje miały podążać innymi drogami, czego w tej chwili nie dostrzegam, to musimy być przygotowani na ostateczność i powiedzieć: musimy przywrócić kontrole graniczne" — mówiła szefowa niemieckiego rządu.

“Musimy być wyjątkowo ostrożni, zwłaszcza jeśli chodzi o przyjazdy z krajów, w których pojawiły się nowe, bardziej zaraźliwe mutacje koronawirusa” — dodała Angela Merkel.

Przypomnijmy, że twardy lockdown, początkowo wprowadzono w Niemczech w połowie grudnia. Wraz z początkiem roku przedłużono go do dnia 31 stycznia. Teraz już wiemy, że obecna sytuacja w Niemczech potrwa minimum do 14 lutego.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!