Wymiana oleju w samochodach będzie droższa - opłata depozytowa

Zgodnie z opracowanym przez Ministerstwo Rozwoju projektem przepisów, wymiana oleju silnikowego została obłożona specjalną opłatą. Od kiedy opłata depozytowa od wymiany oleju będzie obowiązywać?

Wymiana oleju w samochodach będzie droższa - opłata depozytowa
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 18 stycznia 2021

Opłata depozytowa oleju — co oznacza?

Opracowana przez rząd opłata depozytowa, docelowo ma przypominać kaucję stosowaną w przypadku wymiany zużytego akumulatora. Oznacza to, że od tego roku, za nowy olej silnikowy zapłacimy więcej niż dotychczas. Zgodnie ze zmianami, sprzedawca ma obowiązek doliczyć wspomnianą opłatę do ceny oleju.

Opłata depozytowa, w jakim celu?

Wprowadzenie nowej opłaty, ma przyczynić się do ukrócenia procederu, polegającego na zużywania oleju silnikowego do celów opałowych. Resort finansów informuje, że maksymalna wysokość opłaty depozytowej to 10 zł za litr. Uwarunkowania rynkowe uzasadniają jednak wprowadzenie opłaty na poziomie ok. 4,50 zł za litr. Zgodnie z nowymi przepisami, kaucja nie zostanie pobrana, jeśli podczas wymiany zwrócimy odpowiednią ilość zużytego oleju.

Jest to relatywnie tani i dostępny odpad, często niewłaściwie wykorzystany jako paliwo o wysokiej wartości energetycznej. Pomimo przepisów o regeneracji lub utylizacji, spalanych jest rocznie kilkadziesiąt do 100 tys. ton olejów w niezgodnych z przepisami instalacjach grzewczych. Towarzyszy temu emisja bardzo toksycznych substancji – komentują pomysłodawcy nowelizacji.

Dodatkowa opłata za wymianę oleju w starszych samochodach

Kierowcy zwracają uwagę, że wprowadzenie nowych przepisów niesie ze sobą wiele wątpliwości. Część osób zastanawia się co mają zrobić kierowców, którzy posiadają starsze samochody, których silniki charakteryzują się tym, że spalają olej w trakcie eksploatacji. Pozostaje również kwestia posiadaczy nowych samochodów, które (zgodnie z instrukcją) zużywają olej, który pracuje w silniku. Wydaje się, że w takich przypadkach szanse na spełnienie warunku, polegającego na zwrocie zużytego oleju w takiej samej ilości jak nabywanego są bardzo znikome.  

Co z opłatą depozytową w takich sytuacjach? 

Najpewniej będziemy musieli ponieść jej koszty. Taka sama sytuacja będzie miała miejsce przy kupowaniu oleju na tzw. “dolewkę”. W założeniu rozliczenie kaucji ma się odbywać w miejscu, w którym wymieniany jest olej. Pomysł ten budzi jednak kolejne wątpliwości. Wiąże się on bowiem z nałożeniem na mechaników kolejnego obowiązku. Zgodnie z nowymi przepisami, warsztaty zostały zobligowane nie tylko do odbierania zużytego oleju, ale również przechowywania go. Ostatecznie mają go oddać do firm specjalizujących gospodarowaniem tego typu substancjami.

Kto poniesie koszty nowej opłaty?

Oprócz tego, zgodnie z wprowadzonymi przez ministerstwo zmianami, warsztaty mają odbierać olej nie tylko od swoich klientów, ale również od ludzi z zewnątrz, czyli np. kierowców, którzy wymienili olej samodzielnie np. we własnym garażu.

Właścicieli warsztatów samochodowych niepokoi fakt, iż wprowadzone przepisy nie przewidują żadnych rekompensat finansowych dla wspomnianych zakładów. Specjaliści uważają, że warsztaty obarczą nowymi kosztami kierowców. Oznacza to nieunikniony wzrost cen za usługę wymiany oleju w naszym samochodzie.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!