Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 31 stycznia!

Mimo otwarcia szkół dla klas I-III od 18 stycznia, ministerstwo rodziny zdecydowało się przedłużyć dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 31 stycznia 2021 roku – poinformowano w komunikacie resortu. Jak wyjaśniono, wsparcie może być potrzebne wielu rodzicom.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 31 stycznia!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 15 stycznia 2021

Do kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Po decyzji o wznowieniu zajęć dla klas I-III zaraz po feriach, mało kto spodziewał się, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony do końca miesiąca. Jak wyjaśnia szefowa ministerstwa rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, decyzja zapadła po analizie sytuacji związanej z ponownym otwarciem szkół oraz biorąc pod uwagę trwającą akcję testów nauczycieli w kierunku koronawirusa. „Doszliśmy do wniosku, że w niektórych szkołach, nadal może zaistnieć potrzeba wykorzystania tego zasiłku, rodzice będą chcieli skorzystać z tej możliwości” — powiedziała minister. Wiadomo już że zasiłkiem będą objęte także dzieci korzystające z przedszkola i żłobka

Kiedy można skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Jak wyjaśnia resort rodziny, zasiłek będzie przysługiwał rodzicom dzieci do lat ośmiu w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki oświatowej, do której uczęszczają dzieci lub osoby dorosłe z niepełnosprawnościami. Mowa tutaj o żłobkach, przedszkolach, klubach dziecięcych oraz szkołach.

Innym przypadkiem jest brak możliwości zapewnienia opieki przez placówkę oświatową lub pobytu dziennego z powodu czasowego ograniczenia działania takich instytucji z powodu pandemii.

Dla kogo dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Tu nie ma zmian. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał w wyżej wskazanych przypadkach rodzicom dzieci do ukończenia przez nie ósmego roku życia. Wsparcie uzyskają także ubezpieczeni rodzice dzieci do lat 16 z orzeczeniem o niepełnosprawności; do lat 18 z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; do 24 lat w przypadku orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

Na wsparcie mogą liczyć także ubezpieczeni rodzicie lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych, które są zwolnione z wykonywania pracy ze względu na konieczność zapewnienia opieki nad taką osobą.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!