Praca lub nauka w Wielkiej Brytanii po 1 stycznia 2021 - BREXIT

Wielka Brytania wprowadziła punktowy system imigracyjny. Jakie wymagania trzeba spełnić aby wyjechać do Wielkiej Brytanii? Jak zalegalizować swój pobyt w UK? Wiza dla wykwalifikowanych pracowników, wiza dla pracowników służby zdrowia, Wiza Global Talent oraz wiza dla studentów i absolwentów — czym się różnią i jakie są wymagania?

Praca lub nauka w Wielkiej Brytanii po 1 stycznia 2021 - BREXIT
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 14 stycznia 2021

Jakie wymagania trzeba spełnić?

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską 31 stycznia 2020. W związku tym osoba, która nie posiada statusu rezydenta Wielkiej Brytanii przed 31 grudnia 2020 i nie przysługują mu prawa wynikające z umowy o Wystąpieniu, musisz spełnić określone wymagania aby podjąć się pracy lub nauki w Wielkiej Brytanii po 1 stycznia 2021. 

Oprócz tego osoba ta musi przejść przez procesy kontrolne, na które między innymi składa się sprawdzenie karalności na terenie Wielkiej Brytanii. Warto jednak pamiętać, że w dalszym ciągu można odwiedzać Wielką Brytanię i pozostać na jej terenie na okres nieprzekraczający 6 miesięcy. W takim przypadku nie ma konieczności składania wniosku o wizę. Wizyta bezwizowa daje nam prawo do aktywności turystycznej, odwiedzania rodziny i przyjaciół, krótkoterminowe studia/naukę oraz działania, które powiązane są z biznesem (np. konferencje).

 Pełna lista działań dozwolonych dla odwiedzających jest dostępna na stronie GOV.UK.

Jak zalegalizować swój pobyt w Wielkiej Brytanii?

Należy pamiętać, że w przypadku, gdy przed 31 grudnia 2020 dana osoba była rezydentem Wielkiej Brytanii (wliczając rodzinę), to powinna się ona zarejestrować w EU Settlement Scheme. W ten sposób legalizuje ona swój pobyt w Wielkiej Brytanii po 30 czerwca 2021. 

Termin składania wniosków upływa 30 czerwca 2021.

Co zrobić, żeby uzyskać wizę?

W celu uzyskania wizy, należy złożyć wniosek na stronie GOV.UK. We wniosku musimy wykazać, że spełniamy odpowiednie kryteria oraz otrzymaliśmy określoną liczbę punktów, która jest wymagana do ubiegania się o konkretną wizę.

W celu znalezienia szczegółowych instrukcji dla każdej procedury wizowej należy odwiedzić stronę GOV.UK.

Jak potwierdzić swoją tożsamość?

Należy pamiętać, że podczas składania wniosku potwierdzenie własnej tożsamości jest obowiązkowe. Sporym ułatwieniem jest fakt, iż większość osób będzie mogła zrobić to za pomocą swojego smartfona. Wystarczy pobrać aplikację „UK Immigration: ID Check”, która jest częścią aplikacji online. Jeżeli z jakiegoś powodu dana osoba, nie może skorzystać z aplikacji „UK Immigration: ID Check”, musi się ona udać do Ośrodku Składania Wniosków Wizowych. 

Osoby aplikujące mają obowiązek uiszczenia opłaty za wniosek. Co więcej, jeśli planowana wizyta w Wielkiej Brytanii będzie trwała dłużej niż 6 miesięcy, istnieje możliwość, że będziemy musieli dokonać tzw. Dopłaty Imigracyjnej na Cele Opieki Zdrowotnej (z ang. Immigration Health Surcharge). Opłata uprawnia nas do korzystania z Narodowej Służby Zdrowia (z ang. National Health Service).

Warto wiedzieć, że czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku różni się w zależności od rodzaju wizy. Dlatego też, przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii należy złożyć nie tylko właściwy wniosek, ale również otrzymać decyzję o jego pozytywnym rozpatrzeniu.

Jak uzyskać wizę dla Wykwalifikowanych Pracowników?

W celu spełnienia warunków procedury wizowej dla Wykwalifikowanych Pracowników należy udowodnić, że:

  • otrzymaliśmy ofertę pracy o wymaganym poziomie kwalifikacji od poręczyciela, uprawnionego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych
  • otrzymujemy odpowiednią minimalną pensję na poziomie minimalnego wynagrodzenia od swojego poręczyciela 
  • potrafimy komunikować się w języku angielskim na poziome średniozaawansowanym B1.

Wniosek o wizę dla Wykwalifikowanego Pracownika należy złożyć stronie GOV.UK.

Jak otrzymać wizę dla Pracowników Służby Zdrowia?

W sytuacji gdy pracujemy zawodowo w służbie zdrowia i otrzymaliśmy ofertę pracy od Narodowej Służby Zdrowia, sektora opieki społecznej lub pracodawców i organizacji, świadczących usługi na rzecz NHS; komunikujemy się w języku angielskim oraz spełniamy wymagania procedury wizowej dla Wykwalifikowanych Pracowników, możemy złożyć wniosek o wizę dla Pracowników Służby Zdrowia. Umożliwi nam on przyjazd do Wielkiej Brytanii wraz z naszą rodziną.

Istnieje również przyśpieszona “ścieżka wizowa”. Charakteryzuje się ona niższymi opłatami oraz specjalnym wsparciem na każdym etapie aplikacji. W sytuacji, gdy kwalifikujemy się do złożenia wniosku o Wizę dla Pracowników Służby Zdrowia, nie obowiązuje nas Dopłata Imigracyjna na Cele Opieki Zdrowotnej. Jeśli jednak jako pracownik pierwszej linii sektora opieki zdrowotnej i społecznej, nie kwalifikujemy się do ubiegania o Wizę dla Pracowników Służby Zdrowia, będziemy zobowiązani do uregulowania Dopłaty Imigracyjnej na Cele Opieki Zdrowotnej. Możemy jednak skorzystać z systemu zwrotów, w ramach którego otrzymamy zwrot poniesionych kosztów.

Jak uzyskać Wiza Global Talent?

Wiza Global Talent to wiza, dzięki której najlepiej wykwalifikowani pracownicy mogą przyjechać do Wielkiej Brytanii nawet bez oferty pracy. Jest ona przeznaczona dla osób, które posiadają ponadprzeciętne predyspozycje, lub są światowymi liderami w dziedzinach nauk ścisłych, humanistycznych, inżynieryjnych, szeroko rozumianej sztuki, a także technologii cyfrowych. Osoby starające się ten rodzaj wizy, powinny cechować się unikalnymi zdolnościami, dzięki którym będą w stanie wzbogacić wiedzę, ekonomię i społeczeństwo Wielkiej Brytanii.

Jak wygląda procedura wizowa dla studentów?

Aby kwalifikować się do procedury wizowej dla studentów, musimy wykazać, że:

  • zostaliśmy zaakceptowani przez poręczyciela studentów uprawnionego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych
  • umiemy porozumiewać się, czytać, pisać oraz rozumiemy język angielski
  • posiadamy odpowiednią sumę pieniędzy, aby się utrzymać i opłacić czesne
  • wykazujemy szczerą chęć do podjęcia nauki w Wielkiej Brytanii

Istnieje również oddzielna procedura dla tzw. “Młodych Uczniów”. Są to osoby w wieku od 4 do 17 lat, które pragną podjąć naukę w prywatnej szkole.

Wiza dla Absolwentów Uczelni Wyższych

Jeśli chodzi o osoby, które pomyślnie ukończyły studia na poziomie licencjackim lub wyższym na uczelni w Wielkiej Brytanii, to będą one miały możliwość ubiegania się o wizę dla Absolwentów Uczelni Wyższych. Wiza uprawnia do pobytu i pracy (lub poszukiwaniu pracy) przez maksymalny okres 2 lat (3 lat w przypadku absolwentów studiów doktoranckich). Okres ten liczony jest od chwili ukończenia studiów.

Program wizowy, przeznaczony dla Absolwentów Uczelni Wyższych rozpocznie się latem 2021 i będzie dostępny dla studentów międzynarodowych, którzy są sponsorowani przez patronów (autoryzowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych), którzy przestrzegają wymagań imigracyjnych rządu Wielkiej Brytanii.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!