Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?

Wielu kierowców, którzy mają na sumieniu drogowe występki lub którym zdarza się kilka razy w roku zapłacić mandat karny od drogówki, zastanawia się jak sprawdzić liczbę punktów karnych. Można to zrobić na dwa sposoby – w najbliższym komisariacie policji oraz przez internet.

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 15 stycznia 2021

Czy policjant poda liczbę punktów karnych?

Każdy, kto chce dowiedzieć się, ile ma punktów karnych, może znaleźć odpowiedź na to nurtujące pytanie w najbliższym komisariacie policji.

Policjanci są w stanie ustalić aktualną liczbę punktów karny, jednak funkcjonariusz musi nas wcześniej wylegitymować. Dobrze jest mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport. Ustną informację na ten temat otrzymamy za darmo.

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych małżonka

Pamiętajmy jednak, że możemy to zrobić tylko w swoim imieniu. Nie ma mowy, by tą drogą dowiedzieć się, ile punktów karnych ma małżonek, szwagier czy koleżanka z pracy.

Zaświadczenie od policji – punkty karne

Jeżeli potrzebujemy zaświadczenie z informacją o aktualnej liczbie punktów karnych, usługa będzie wiązała się opłatą 17 złotych. Wcześniej należy wnieść opłatę w urzędzie gminy, na terenie której znajduje się komisariat. Można to zrobić w kasie urzędu lub przelewem  na jego konto.

Ważne, żeby udając się komisariat, mieć ze sobą potwierdzenie wpłaty lub przelewu. Tylko wtedy funkcjonariusz będzie mógł nam wystawić odpowiedni dokument.

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych przez internet?

Aktualną liczbę punktów karnych można sprawdzić przez internet. Potrzebny będzie nam jednak profil zaufany, który umożliwi systemowi potwierdzenie tożsamości. Również w tym przypadku można sprawdzić jedynie informacje na temat własnych punktów karnych. Nie da się w ten sposób sprawdzić danych dotyczących innej osoby, również małżonka.

Aby sprawdzić liczbę punktów karnych, należy wejść na specjalną rządową stronę, która przekieruje nas do odpowiedniego serwisu połączonego z Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0.) Po połączeniu z witryną klikamy niebieski prostokąt z napisem „Sprawdź swoje punkty karne”. Informacja po uwierzytelnieniu wyświetli się od razu. Można ją pobrać jako plik *.pdf. Pamiętajmy jednak, że tego typu dokument, choć można wydrukować, ma wyłącznie informacyjny i poglądowy charakter. Nie można go zatem traktować jako pismo urzędowe, czy dowód w sprawie przed sądem.

Punkt karne a utrata prawa jazdy

Obecnie, każda osoba, która posiada prawo jazdy dłużej niż jeden rok i ma na koncie więcej niż 24 punkty zostanie skierowana przez starostwo powiatowe (lub urząd miasta na prawach powiatu)  na egzamin sprawdzający kwalifikacje kierowcy. Właściwie niczym nie różni się on od egzaminu na prawo jazdy. Dodatkowo potrzebne będą badania psychologiczne. Jeśli egzamin zakończy się wynikiem negatywnym, kierowca traci prawo jazdy.

W trudniejszej sytuacji są bardzo młodzi kierowcy. Jeśli to ich pierwsze prawo jazdy, i mają je krócej niż 12 miesięcy, stracą prawo jazdy natychmiast po przekroczeniu limitu 20 punktów karnych. Warto więc jeździć ostrożnie. Zresztą nie tylko na początku przygody z prowadzeniem pojazdów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!