E-faktura w Polsce. Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany

Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministerstwo Finansów, e-faktura w Polsce zostanie wprowadzona pod koniec 2021 roku. Początkowo w formule dobrowolnej, natomiast od 2023 roku obowiązkowo.  

E-faktura w Polsce. Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 17 grudnia 2020

E-faktury od kiedy?

Resort finansów informuje, że e-faktury będzie mógł wystawić zarówno sam podatnik, jak i osoba upoważniona. Co więcej, podatnik będzie mógł udzielić upoważnienia do wystawienia e-faktury w jego imieniu, oraz na jego rzecz.

- Jesteśmy czwartym krajem w Unii Europejskiej, który wprowadza e-fakturę. Pod koniec 2021 r. w formule dobrowolnej, a następnie od 2023 r. obowiązkowej. E-faktura to cały szereg korzyści dla biznesu. To szybsze i bezpieczniejsze rozliczenie obrotu między firmami, a także realna poprawa ich płynności — przedsiębiorcy wystawiający e-faktury otrzymają zwrot podatku VAT w 40 dni zamiast zwykłych 60 — poinformował wiceminister finansów Jan Sarnowski.

E-faktury mają stanowić rodzaj faktur elektronicznych, które będą wystawiane za pośrednictwem Krajowego Systemu e-faktur.

E-faktura korzystna dla podatnika?

Dzięki korzystaniu z e-faktury będzie można mieć pewność, że faktura dotarła do wybranego kontrahenta. Dodatkowo podatnik będzie mógł zobaczyć jej treść. Korzystając z e-faktury nie trzeba obawiać się, że ulegnie ona zniszczeniu czy zaginięciu. Odczytywanie faktur w tej formie będzie proste i przejrzyste — zapewnia MF.

Oprócz tego przedsiębiorcy wystawiający e-faktury otrzymają zwrot podatku VAT w 40 dni zamiast zwykłych 60 — podkreślił cytowany w komunikacie Sarnowski.

Jaki jest cel wprowadzenia e-faktur?

Z informacji opublikowanych w komunikacie wiceministra finansów wynika, że wprowadzenie e-faktur ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego i ograniczenie nieprawidłowości przy rozliczaniu podatku VAT. Korzystanie z e-faktur ma pozwolić na szybszą identyfikację oszustów podatkowych. Dodatkowym atutem planowanych zmian, ma być szybszy i łatwiejszy dostęp do dokumentów. Urzędnicy twierdzą, że bez wątpienia przełoży się to na poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej. 

Projekt ustawy o e-fakturach już niebawem ma trafić do konsultacji publicznych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!