Małe i średnie firmy ponoszą ogromne koszty pandemii – wyniki badania

Dodatkowe wydatki związane z pandemią sięgające nawet 25% wszystkich kosztów firm deklarują przedsiębiorcy sektora MŚP przepytani w ramach VI edycji badania „KoronaBilans MŚP” przeprowadzonego dla Krajowego Rejestru Długów. Podczas listopadowej sondy, badani gorzej ocenili swoją sytuację ekonomiczną, rezygnują z inwestycji i zatrudniania nowych osób.

Małe i średnie firmy ponoszą ogromne koszty pandemii – wyniki badania
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 grudnia 2020

Kondycja polskich firm w związku z pandemii

Jak wynika z najnowszej odsłony badania, obecnie tylko 37% firm pozytywnie ocenia własną sytuację finansową. To oznacza spadek o 12 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim odczytem, sprzed nasilenia drugiej fali zakażeń koronawirusem. Wzrost ten pokazuje nam skalę jesiennego uderzenia COVID-19.

Prawie jedna trzecia przedsiębiorców (30%, wzrost o 14 pp) deklaruje niezadowolenie ze swojej sytuacji ekonomicznej. Aż 40% spodziewa się, że sytuacja będzie się pogarszała w kolejnym kwartale.

Koszty firm w związku z koronawirusem

Według odpowiedzi respondentów prawie trzy czwarte firm (74,3%) poniosło dodatkowe koszty związane z trwającą epidemią. W przypadku 91% stanowiły one… do 25% wydatków firmowych. Zostały one przeznaczone głównie na zakup środków czystości oraz przeprowadzenie koniecznych czynności sanitarnych.

Czy będzie 500+ przed świętami?Czy będzie 500+ przed świętami? Anna Malinowska

Kredyty i leasingi w dobie pandemii

Blisko 2/3 przedsiębiorców spłaca zobowiązania wynikające z umów kredytowych oraz leasingowych. Trzy czwarte z nich deklaruje, że zaciągnęła je jeszcze przed pojawieniem się problemów z koronawirusem, a zatem przed marcem br.  Aktualnie 60% ankietowanych firm nie przewiduje problemów związanych ze spłatą rat w najbliższym kwartale. Aż jedna czwarta nie ma jednak takiej pewności. Koronawirus a inwestycje firm

Według najnowszego odczytu badania KoronaBilans dla Krajowego Rejestru Długów, aż 80% firm nie ma aktualnie planów inwestycyjnych na najbliższy kwartał. Jeszcze więcej, bo aż 86% nie planuje zatrudniania nowych osób do pracy. Nieliczni, którzy zakładają przyjęcia, mówią, że skala rekrutacji nie będzie wyższa niż jedna dotychczasowej czwarta załogi. Praca w trybie home office – ile firm?

Mimo modnego obecnie modelu pracy zdalnej, jedynie 6% przedsiębiorstw jest w stanie całkowicie przejść na tryb pracy z domu. Najczęściej podział etatów na te wykonywane w biurze i w domu można uśrednić stosunkiem 3:1. Takie proporcje deklaruje obecnie 1/3 firm.

Pomoc państwa dla firm – jakie są potrzeby?

Blisko 43% firm twierdzi, że jest w stanie działać bez pomocy państwa. Przeciwnego zdania jest 22,3%. Druga z wymienionych grup liczy na umorzenia lub odroczenia składek ZUS. Taka forma pomocy byłaby najlepszym wyjściem dla ponad 85% przedsiębiorstw. Dofinansowanie wynagrodzeń wśród najbardziej oczekiwanych rozwiązań wymienia 70% przedsiębiorców. Ulgi podatkowe z kolei wskazuje w tym samym badaniu prawie 52% ankietowanych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!