Niemcy: Będą zmiany w małym ruchu granicznym z Polską

Premier graniczącego z Polską, landu Brandenburgia zapowiedział zmiany w ruchu granicznym z Polską. Co z obowiązkiem 10-dniowej kwarantanny?  

Niemcy: Będą zmiany w małym ruchu granicznym z Polską
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 16 grudnia 2020

Od kiedy twardy lockdown w Niemczech?

Sytuacja epidemiologiczna w Niemczech, oraz samej Brandenburgii jest naprawdę ciężka. Tylko w ciągu ostatnich siedmiu dni w samej Brandenburgii z powodu koronawirusa zmarło 118 osób. 

W związku z rosnącą liczbą zakażeń, od środy 10 stycznia w Niemczech zostanie wprowadzony tzw. twardy lockdown. Obecnie u naszych sąsiadów obowiązują obostrzenia, które zostały wprowadzone jeszcze na początku listopada. Na ich podstawie otwarte są sklepy hurtowe i detaliczne. Wszystko zmieni się już w najbliższą środę. Kanclerz Angela Merkel zapowiedziała, że od 16 grudnia do 10 stycznia otwarte mają być tylko sklepy spożywcze, które uznaje się za niezbędne do codziennego życia. Oprócz sklepów zamknięte zostaną zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i salony tatuażu. Otwarte pozostaną za to apteki i banki. 

Od kiedy zmiany w ruchu granicznym?

Twardy lockdown wiąże się nie tylko z zamknięciem większości sklepów i ograniczeniem swobody przemieszczania, ale również z decyzjami odnośnie ruchu granicznego z Polską. Od 10 stycznia wyjazdy do 24 godzin w ramach tzw. małego ruchu granicznego nie będą już zwolnione z obowiązku odbycia 10-dniowej kwarantanny.

Kto odczuje zmiany?

Zmiany w małym ruchu granicznym między Polską a Niemcami przede wszystkim mogą odczuć osoby, które wyjeżdżają do Polski na zakupy lub zatankować samochód.

Będą jednak wyjątki od nowych obostrzeń. Chodzi głównie wyjazdy z ważnych, uzasadnionych powodów. Przykładowo, z obowiązku kwarantanny zwolnione będą osoby dojeżdżające do pracy, oraz uczniowie i studenci uczęszczający do placówki oświatowej w sąsiednim kraju.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!