fb

Zielone światło dla półkolonii w ferie zimowe

Półkolonie w szkołach i placówkach oświatowych będą mogły być organizowane w czasie ferii zimowych – zdecydowało ministerstwo edukacji i nauki. Warunkiem jest jednak przestrzeganie ścisłego reżimu sanitarnego.  Opieka będzie przeznaczona dla uczniów klas I-IV. Przypomnijmy, tegoroczna przerwa między semestrami odbędzie się w tym samym terminie dla całego kraju – od 4 do 17 stycznia 2021 roku.

Zielone światło dla półkolonii w ferie zimowe
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 7 grudnia 2020

Ferie 2021 w świetlicy szkolnej

Zgodnie z informacją opublikowaną przez resort edukacji, zajęcia w ramach półkolonii będą mogły być przeprowadzane w świetlicach szkolnych, a także innych, odpowiednio przygotowanych pomieszczeniach. Wiadomo już, że w jednej półkolonijnej grupie nie będzie mogło przebywać więcej niż 12 dzieci.

Obecnie w Ministerstwie Edukacji i Nauki trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi sanitarnymi oraz niezbędnymi rekomendacjami w zakresie bezpieczeństwa. Powstają one we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym. Wkrótce mają one zostać opublikowane i przedstawione dyrektorom szkół.

Kto będzie mógł organizować półkolonie?

Półkolonie w 2021 roku będą mogły organizować nie tylko szkoły oraz placówki oświatowe. Na liście uprawnionych instytucji znalazły się także organy prowadzące oraz organizacje, które dotąd współpracowały w tym zakresie ze szkołami. Mogą to być zatem organizacja pozarządowe, pod warunkiem, że posiadają w tym zakresie odpowiednie doświadczenie.

Czy po feriach dzieci wrócą do szkół?Czy po feriach dzieci wrócą do szkół? Michał Górecki

Jak pokazuje doświadczenie, półkolonie były popularną formą spędzania czasu, głównie w miastach, gdzie organizowano akcje „Zima w mieście” przy udziale ośrodków kultury i klubów sportowych i organizacji pozarządowych. Wiele wskazuje na to, że przyszłoroczna oferta będzie uboższa i ograniczona np. pod względem liczby uczestników takich półkolonii.

Obowiązek rejestracji półkolonii w MEN

Każdy wypoczynek o charakterze półkolonii, musi zostać odpowiednio zgłoszony w centralnej bazie prowadzonej przez ministerstwo edukacji i nauki. Rejestracja odbywa się na stronie internetowej wypoczynek.men.gov.pl.

Czy można wyjechać na ferie do innego regionu?

Resort edukacji rekomenduje, by uczniowie przebywali w czasie ferii blisko swoich rodzinnych miejscowości. Eksperci zwracają uwagę, że tylko zmniejszona mobilność może zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!