Podróż bez prawa jazdy – jak policja odbiera uprawnienia?

Od 5 grudnia nie ma już obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy w trakcie podróży samochodem – przypomina ministerstwo infrastruktury. Wcale nie oznacza to jednak, że kierowca przekraczający prędkość nie straci dokumentu. Funkcjonariusze policji mogą odebrać prawo jazdy… „wirtualnie”.

Podróż bez prawa jazdy – jak policja odbiera uprawnienia?
  • Michał Górecki
  • /
  • 7 grudnia 2020

Jak policja sprawdzi kierowców bez prawa jazdy?

Jak zaznaczają policjanci, nowe przepisy umożliwiają podróżowanie bez prawa jazdy przy sobie. W błędzie jest jednak ten, kto pomyśli, że w takiej sytuacji nie musi w ogóle posiadać uprawnień. Dokument, po prostu może pozostać w domu. Podczas każdej kontroli drogowej policjanci są w stanie za pomocą systemów teleinformatycznych zweryfikować dane kierowcy w tzw. Centralnej Ewidencji Kierowców. Trwa to chwilę. Po wpisaniu podstawowych danych policjant odczyta dane kierowcy, a także sprawdzi, czy posiada on aktualne uprawnienia, czyli np. czy tydzień temu inny patrol nie zatrzymał ich z powodu przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Konsekwencje nielegalnego prowadzenia pojazdu będą takie same.

Trudno o pracę dla świętego Mikołaja w 2020 r.Trudno o pracę dla świętego Mikołaja w 2020 r.Mikołaj Frączak

Jak policja może zatrzymać prawo jazdy, jeśli zostało ono w domu?

Czasowe odebranie uprawnień, ma dziś bardziej charakter cyfrowego wpisu niż fizycznego odebrania dokumentu. Jeżeli popełnimy wykroczenie skutkujące utratą prawa jazdy na trzy miesiące, policja dokona odpowiedniej adnotacji w systemie, który prześle także stosowną informację do organu wydającego, czyli np. starostwa powiatu ziemskiego lub urzędu miasta na prawach powiatu. Tak czy inaczej, prowadzić samochodu nie możemy, a za załamanie tego zakazu możemy utracić uprawnienia na kolejne trzy miesiące i zapłacić wysoki mandat.

Kiedy może się przydać mPrawo jazdy

mPrawo Jazdy dostępne w serwisie mObywatel może się przydać w wielu sytuacjach, np. kiedy chcemy potwierdzić posiadane uprawnienia podczas spisywania oświadczeń z poszkodowanym lub sprawcą kolizji drogowej, a także jeśli musimy okazać je np. przyszłemu pracodawcy. Istnieje także możliwość wygenerowania specjalnego dokumentu pdf. potwierdzającego nasze uprawnienia, w tym kategorie prawa jazdy i załączyć je do dokumentów podczas procedury rekrutacyjnej np. w firmie transportowej. mPrawo Jazdy to nic innego jak wirtualna wersja naszego dokumentu obok innych np. dowodu osobistego, legitymacji szkolnej czy studenckiej.

Kolejne pieniądze na biznes na wsi. Dotacje na usługi rolniczeKolejne pieniądze na biznes na wsi. Dotacje na usługi rolnicze Michał Górecki

Czy obcokrajowcy mogą jeździć bez prawa jazdy?

Preferencja obowiązująca od 5 grudnia dotyczy jedynie kierowców krajowych, tzn. osób legitymujących się polskim prawem jazdy. Pozostali muszą mieć przy sobie dokument. Dotyczy to zarówno kierowców zawodowych, jak i turystów, czy podróżujących w celach służbowych na terytorium Polski. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!