Jedziesz do Czech? Uważaj, nasi sąsiedzi zmieniają winiety!

Kolorowe winiety w formie naklejki w Czechach przechodzą do historii. Od 1 stycznia 2021 zniknie problem naklejania, a po utracie ważności trudnego zdrapywania ich z szyb samochodów. Nie oznacza to jednak, że podróżowanie po autostradach u naszych południowych sąsiadów będzie darmowe. Czesi zmieniają system opłat i wprowadzają pewne ułatwienia.

Jedziesz do Czech? Uważaj, nasi sąsiedzi zmieniają winiety!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 4 grudnia 2020

Kiedy rozpoczyna się ważność rocznej winiety w Czechach?

Pierwsze ułatwienie z pewnością ucieszy Polaków, którzy pracują za naszą południową granicą. Dotychczas roczna winieta była powiązana ściśle z rokiem kalendarzowym. Przykładowo, kupując ją pod koniec stycznia, byliśmy stratni prawie miesiąc, bowiem jej ważność i tak upływała 31 grudnia. Teraz taka opłata będzie ważna przez 365 dni, licząc od początku swojej ważności. To oznacza, że kupując roczną elektroniczną winietę  1 lutego 2021 roku, będzie ważna do 31 stycznia 2022 roku.

Elektroniczne winiety w Czechach

Czechy są kolejnym krajem, który całkowicie rezygnuje z kolorowych naklejek umieszczanych w rogu przedniej szyby. Wirtualną, elektroniczną winietę można kupić w internecie, m.in. w elektronicznym sklepie, a także w placówkach Czeskiej Poczty (Česká pošta). Opłat można dokonać także na stacjach benzynowych EuroOil i punktach samoobsługowych dostępnych w pobliżu granic Czeskiej Republiki.

Opłaty drogowe w Czechach 2021

Zakup e-winiety wiąże się z koniecznością podania numeru rejestracyjnego, oraz państwa, w którym pojazd został zarejestrowany.

Posiadacze aut elektrycznych, hybrydowych, wodorowych oraz zabytkowych są zwolnione z opłat związanych z użytkowaniem płatnych dróg.

Ceny e-winiet w Czechach 2021

Kolejna dobra informacja wiąże się z cenami elektronicznych winiet. Zgodnie z decyzją władz w Pradze nie uległy one zmianie. W dalszym ciągu można wykupić je na 365, 30 oraz 10 dni. Wszystkie szczegóły dostępne są pod adresem www.edalinice.cz.

winieta roczna — 1500 CZK,

winieta 30-dniowa — 440 CZK,

winieta 10-dniowa — 310 CZK.

Płatnie drogi w Czechach

Jadąc głównymi trasami do Brna, Pragi czy Pilzna musimy się liczyć z koniecznością posiadania winiety. Czeska policja oraz Administracja Celna Republiki Czeskiej, bardzo skrupulatnie sprawdzają kierowców z wywiązania się z tego obowiązku. Pełną listę dróg objętych opłatami można znaleźć na specjalnej mapie dostępnej na stronie dystrybutora e-winiet. Na stronie istnieje także możliwość ściągnięcia mapy w dużej rozdzielczości w formacie pdf.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!