Jazda bez prawa jazdy? Sprawdź swoje uprawnienia!
Już od 5 grudnia kierujący pojazdem nie będzie miał obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy podczas kontroli drogowej. Już teraz można sprawdzić jakie dane na nasz temat znajdują się w bazie w rządowym systemie informacyjnym.

- Anna Malinowska
- /
- 27 listopada 2020
Jak sprawdzić dane kierowcy w Centralnej Ewidencji Kierowców?
Dzięki specjalnej wyszukiwarce zamieszczonej w internecie każdy może sprawdzić, czy posiada ważne uprawnienia do prowadzenia pojazdem i czy nie zostały one zatrzymane. Dane kierowcy lub motorniczego można sprawdzić przez internet w kilka sekund. Wystarczy wejść na stronę https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-uprawnienia-kierowcy
Formularz danych kierowcy
Aby sprawdzić aktualne uprawnienia, potrzebne są jedynie trzy informacje, które trzeba wpisać w odpowiednie pola formularza. Imię i nazwisko oraz numer blankietu prawa jazdy. Pamiętajmy – wymagany numer blankietu nie jest tożsamy z numerem prawa jazdy. Znajduje się on na rewersie dokumentu pod kodem kreskowym w formacie „A0123456”.
Co zrobić z pracownikiem, który utracił prawo jazdy na trzy miesiące?Mikołaj Frączak
Jakie dane znajdę w Centralnej Ewidencji Kierowców?
Dzięki formularzowi w szybki sposób można uzyskać takie dane jak typ dokumentu, datę ważności, status (np. czy nie został zatrzymany przez policję), zakres uprawnień, kategorię oraz datę ważności.
Dane można wygenerować także w formacie dokumentu pdf, który jest wystawiony na dzień sprawdzenia danych. Można go załączyć np. aplikując o pracę, jeśli w wymaganiach znajduje się punkt dotyczący posiadania prawa jazdy.
Jazda bez prawa jazdy – podstawa prawna
Nowe przepisy będą obowiązywały od 5 grudnia 2020 roku. Wprowadza je ustawa z 14 sierpnia 2020 o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz 1517)
Jak poinformowano na stronie Komendy Głównej Policji, od 5 grudnia br. blankiet prawa jazdy nie będzie wymagany podczas policyjnej kontroli — „natomiast dane kierowcy będą przez Policję sprawdzane bezpośrednio w centralnej ewidencji kierowców”.
Co zrobić z pracownikiem, który utracił prawo jazdy na trzy miesiące? Mikołaj Frączak
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.