Jazda bez prawa jazdy? Sprawdź swoje uprawnienia!

Już od 5 grudnia kierujący pojazdem nie będzie miał obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy podczas kontroli drogowej. Już teraz można sprawdzić jakie dane na nasz temat znajdują się w bazie w rządowym systemie informacyjnym.

Jazda bez prawa jazdy? Sprawdź swoje uprawnienia!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 27 listopada 2020

Jak sprawdzić dane kierowcy w Centralnej Ewidencji Kierowców?

Dzięki specjalnej wyszukiwarce zamieszczonej w internecie każdy może sprawdzić, czy posiada ważne uprawnienia do prowadzenia pojazdem i czy nie zostały one zatrzymane. Dane kierowcy lub motorniczego można sprawdzić przez internet w kilka sekund. Wystarczy wejść na stronę https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-uprawnienia-kierowcy

Formularz danych kierowcy

Aby sprawdzić aktualne uprawnienia, potrzebne są jedynie trzy informacje, które trzeba wpisać w odpowiednie pola formularza. Imię i nazwisko oraz numer blankietu prawa jazdy. Pamiętajmy – wymagany numer blankietu nie jest tożsamy z numerem prawa jazdy. Znajduje się on na rewersie dokumentu pod kodem kreskowym w formacie „A0123456”. 

Co zrobić z pracownikiem, który utracił prawo jazdy na trzy miesiące?Co zrobić z pracownikiem, który utracił prawo jazdy na trzy miesiące?Mikołaj Frączak

Jakie dane znajdę w Centralnej Ewidencji Kierowców?

Dzięki formularzowi w szybki sposób można uzyskać takie dane jak typ dokumentu, datę ważności, status (np. czy nie został zatrzymany przez policję), zakres uprawnień, kategorię oraz datę ważności.

Dane można wygenerować także w formacie dokumentu pdf, który jest wystawiony na dzień sprawdzenia danych. Można go załączyć np. aplikując o pracę, jeśli w wymaganiach znajduje się punkt dotyczący posiadania prawa jazdy.

Jazda bez prawa jazdy – podstawa prawna

Nowe przepisy będą obowiązywały od 5 grudnia 2020 roku. Wprowadza je ustawa z 14 sierpnia 2020 o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz 1517)

Jak poinformowano na stronie Komendy Głównej Policji,  od 5 grudnia br. blankiet prawa jazdy nie będzie wymagany podczas policyjnej kontroli — „natomiast dane kierowcy będą przez Policję sprawdzane bezpośrednio w centralnej ewidencji kierowców”.

Co zrobić z pracownikiem, który utracił prawo jazdy na trzy miesiące?Co zrobić z pracownikiem, który utracił prawo jazdy na trzy miesiące? Mikołaj Frączak

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!