Aplikacja ProteGo Safe zintegrowana z europejskimi systemami antycovidowymi

Polska aplikacja wysyłająca ostrzeżenia o kontakcie z osobami zakażonymi koronawirusem Stop COVID– ProteGO Safe współpracuje z aplikacjami z innych europejskich państw – poinformowała Kancelaria Premiera. Dzięki temu system powiadomień będzie działał także w przypadku pobytu za granicą lub kontaktu z chorym obcokrajowcem na terenie Polski.

Aplikacja ProteGo Safe zintegrowana z europejskimi systemami antycovidowymi
  • Anna Malinowska
  • /
  • 26 listopada 2020

Czy aplikacja ProteGoSafe działa poza Polską?

Współpraca aplikacji z systemami z innych europejskich krajów to efekt kilkumiesięcznej współpracy twórców programu z Komisją Europejską. W ten sposób Polska stała się ósmym krajem członkowskim Unii Europejskiej, którego oficjalna aplikacja antycovidowa dołączyła do tzw. „Bramy Federacyjnej”. „-Dzięki temu użytkownicy STOP COVID – ProteGO Safe mogą wysłać powiadomienia o możliwym narażeniu na kontakt z koronawirusem do użytkowników aplikacji innych państw UE i jednocześnie otrzymać powiadomienia od nich” - wyjaśnił sekretarz stanu odpowiedzialny za cyfryzację w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Zagórski.

Aplikacje COVID w Europie

Jak informuje KPRM, aktualnie większość państw członkowskich Unii Europejskiej stosuje własne aplikacje zbierające informacje o potencjalnym kontakcie z osobami zakażonymi koronawirusem. Wszystkie opierają się na zbieraniu zanonimizowanych informacji o innych użytkownikach, jacy w ostatnim czasie przebywali w naszym pobliżu. Jeśli jedna z nich zachoruje i poinformuje system, wówczas natychmiast dowiemy się, że przybywaliśmy blisko osoby zakażonej i powinniśmy sprawdzić swój stan zdrowia.

W każdym kraju aplikacje te działają pod innymi nazwami. W Polsce to ProteGo Safe, w Niemczech — Corona-Warn-App, we Włoszech — Immuni, w Irlandii — COVID Tracker, w Danii — Smitte-Stop, w Chorwacji — Stop-COVID-19. Podobne rozwiązania istnieją także w Czechach, Holandii, Austrii, Portugalii, Finlanii, na Litwie, Łotwie, Cyprze, w Słowenii czy Norwegii.

Jak współpracują aplikacje antycovidowe z różnych krajów?

Jeszcze kilka dni temu, wyjeżdżając do pracy np. do Niemiec, w trosce o własne bezpieczeństwo powinniśmy zainstalować aplikację Corona-Warn-App. Teraz nie będzie to konieczne, o ile korzystamy z polskiego odpowiednika tego systemu ProteGo Safe. Na liście państw, z którymi współpracuje polska aplikacja są jeszcze Irlandia, Włochy, Hiszpania, Łotwa, Dania oraz Chorwacja. Wszystko dzięki nowej funkcji „Ostrzeż w Europie”. Niezależnie od tego, w którym kraju jesteśmy, zostaniemy włączeni w system monitorowania otoczenia i wysyłania powiadomień działający w danym państwie.

Wszystko odbywa się z wykorzystaniem zaszyfrowanych kluczy pomiędzy użytkownikami. Żadne dane dotyczące nas samych, jak i naszej lokalizacji nie są nigdzie zbierane i przetwarzane.

Ile osób korzysta z aplikacji ProteGO Safe?

Jak wynika z danych kancelarii premiera, obecnie „z aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe korzysta już niemal 1,6 miliona Polaków. System powiadomień uruchomiło do tej pory 1737 użytkowników.” Program można ściągnąć bezpłatnie z oficjalnych sklepów z aplikacjami na smartfony – Play w przypadku Androida oraz AppStore, jeżeli jesteśmy użytkownikami iPhone’a.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!