Kolejne pieniądze na biznes na wsi. Dotacje na usługi rolnicze

Pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 do wzięcia. Tym razem na rozwój przedsiębiorczości na wsi, a konkretnie na rozwój usług rolniczych. Można za nie kupić m.in. kombajn, ciągnik czy przyczepę.  Dokumenty można składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 30 listopada. Ostateczny termin to 13 stycznia 2021 r.  

Kolejne pieniądze na biznes na wsi. Dotacje na usługi rolnicze
  • Michał Górecki
  • /
  • 1 grudnia 2020

Jaki biznes prowadzić na wsi?

Jak tłumaczy prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) Halina Szymańska, obecnie proponowane wsparcie jest skierowane do tych przedsiębiorców, którzy już świadczą usługi na rzecz rolników i planują dalszy rozwój swojego biznesu.  – Na ten cel mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości nawet pół miliona złotych. Pieniądze można przeznaczyć na zakup m.in. ciągników, kombajnów zbożowych, siewników, przyczep rolniczych – wyjaśniła.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

O dofinansowanie działalności związanej z usługami rolniczymi może starać się zarówno osoba fizyczna jak i osoba prawna. Może być to także jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która zajmuje się wykonywaniem działalności gospodarczej z zakresu usług dla rolników. To oznacza, że o pieniądze mogą starać się także mali oraz mikroprzedsiębiorcy. Warunek jest jeden. Muszą się tym zajmować od co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia dokumentów.

Dotacja na usługi rolnicze – jakie PKD?

No właśnie – a co konkretnie musi robić przedsiębiorca od dwóch lat? Chodzi o świadczenie usług w zakresie co najmniej jednego z trzech numerów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD)

01.61.Z – Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną

01.62.Z – Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich

01.63.Z  – Działalność usługowa następująca po zbiorach.

Jakie wsparcie na inwestycje w usługi rolnicze?

Zgodnie z wytycznymi naboru, refundacji może podlegać nawet 50 procent kosztów kwalifikowanych, do których można wliczyć koszt zakupu bądź leasingu zakończonego przeniesieniem prawa własności nowych maszyn, narzędzi, aparatury lub urządzeń wykorzystywanych w rolnictwie. W grę wchodzi także sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem, które mogą przydać się do zarządzania firmą lub będą związane z wdrożeniem systemu zarządzania jakością.

Limit pomocy w okresie realizacji programu został ustalony 500 tys. złotych na jednego beneficjenta. To oznacza, że jest to górna granica pomocy, niezależnie od ambicji przedsiębiorcy i jakości sporządzonego wniosku.

Warto pamiętać, że wsparcia nie można wykorzystać na zakup nieruchomości, rzeczy z drugiej ręki czy kosztów robót budowlanych. Wsparciu nie podlega także leasing zwrotny oraz wartość podatku VAT.

Gdzie składać wnioski o wsparcie z ARiMR?

Wnioski przyjmowane są przez oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przyjmowane są zarówno te, składane osobiście lub przez osobę upoważnioną jak również przesyłką pocztową. O pieniądze można się także starać nie wychodząc z domu poprzez internet, korzystając z platformy e-PUAP.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!