Czy 6 grudnia to niedziela handlowa? Zapadła decyzja

6 grudnia będzie można zrobić zakupy. Senat bez poprawek przyjął kolejną „covidową” ustawę, w której zapisano dodatkową niedzielę handlową – właśnie w dzień świętego Mikołaja. To oznacza, że w tym roku, w grudniu, sklepy będą otwarte łącznie w trzy niedziele.

Czy 6 grudnia to niedziela handlowa? Zapadła decyzja
  • Michał Górecki
  • /
  • 2 grudnia 2020

Kiedy niedziele handlowe w grudniu?

Zgodnie z pierwotnym, ustawowym kalendarzem w grudniu 2020 przewidziano dwie niedziele handlowe 13 i 20 grudnia. Teraz do tej listy senat dopisuje trzecią przypadającą na 6 grudnia. Autorzy zmiany w przepisach uzasadnili, że w okresie przedświątecznym wiele osób decyduje się na zakupy w sklepach.

Dodatkowa niedziela handlowa

Dodatkowa niedziela handlowa była postulowana m.in. przez przedsiębiorców oraz ekspertów, którzy wskazywali, że dodatkowy termin zakupów z jednej strony może poprawić sytuację wielu firm, które z powodu pandemii popadły w problemy. Z drugiej strony, to szansa na rozładowanie przedświątecznego szczytu zakupów, który każdego roku upływa pod znakiem zatłoczonych galerii handlowych oraz sklepów.

Przypomnijmy, od soboty, 28 listopada, działalność wznowiły galerie handlowe, które wcześniej podlegały pod epidemiczne obostrzenia. Nie zmienia to faktu, że zarówno klienci jak i pracownicy centrów handlowych obowiązani są do noszenia maseczek zakrywających nos i usta. Wymagane jest także zachowywanie dystansu społecznego pomiędzy klientami.

Zawieszenie zakazu handlu w niedzielę na czas pandemii?

Dużo dalej w planach związanych z kalendarzem niedziel handlowych poszli partnerzy społeczni w Radzie Dialogu Społecznego, którzy zaproponowali w listopadzie o… zawieszenie zakazu handlu w niedzielę na czas stanu zagrożenia epidemicznego oraz w okresie 180 dni po jego zakończeniu lub oficjalnym odwołaniu.

Jak wskazywano takie rozwiązanie, może uratować wiele miejsc pracy oraz poprawić kondycję handlu, która została poważnie osłabiona z powodu pandemii koronawirusa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!