Narodowy Program Szczepień. Pierwszy ruch NFZ

Nabór do Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 ogłosił NFZ. Do 11 grudnia instytucja będzie zbierała elektroniczne deklaracje od wszystkich placówek medycznych, które zamierzają przystąpić do programu. W pierwszej kolejności będą brane pod uwagę zgłoszenia od poradni POZ.  

Narodowy Program Szczepień. Pierwszy ruch NFZ
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 4 grudnia 2020

Warunki naboru do Narodowego Programu Szczepień

W naborze mogą wziąć udział zarówno placówki medyczne, jak i indywidualne praktyki, szczególnie te, które już posiadają umowę z NFZ w zakresie świadczenia Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Wśród warunków wymienionych w komunikacie NFZ znalazło się m.in. prowadzenie działalności w warunkach ambulatoryjnych (czyli w gabinecie) lub bezpośrednio na miejscu w domu pacjenta. Innym warunkiem jest dysponowanie odpowiednio przygotowaną kadrą oraz warunkami lokalowymi, które umożliwiają przeprowadzenie szczepień. Konieczne jest także posiadanie podłączenia do elektronicznej platformy „P1” prowadzonej przez Centrum eZdrowia. To dzięki niej będzie możliwość rejestracji osób czekających na zaszczepienie.

Ambicją rządu jest, aby punkty Narodowego Programu Szczepień powstały w każdej gminie. Szacuje się, że może być ich nawet 8 tysięcy.

Jak placówki medyczne mogą zgłosić się do programu szczepień?

Termin jest krótki. Chętni na przystąpienie do programu mają czas do 11 grudnia. Do tego czasu należy wypełnić internetowy formularz oraz spełnić wymagania Funduszu. Wiadomo, że w pierwszej kolejności zakwalifikowane zostaną placówki Podstawowej Opieki Medycznej (POZ), posiadające już umowę z NFZ w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej.

Wnioski zostaną rozpatrzone do 17 grudnia 2020 roku. Placówki po pozytywnej kwalifikacji otrzymają stosowne potwierdzenie o dołączeniu do programu drogą elektroniczną. Ich nazwy oraz adresy znajdą się także w wykazach wojewódzkich oddziałów NFZ.

NFZ zastrzega, że jeśli pojawi się taka potrzeba, zorganizowane zostaną dodatkowe nabory.

Minimalna liczba szczepień w tygodniu

Ważne, aby placówka zgłaszająca się do programu zdeklarowała wykonywanie szczepień przez 5 dni w tygodniu przez jeden zespół szczepiący. Wymagana jest także zdolność do przeprowadzenia minimum 180 szczepień w tygodniu.

Obligatoryjne jest także posiadanie zespołu wyjazdowego, który będzie szczepił tych pacjentów, którzy np. ze względu na stan zdrowia lub ograniczenia w poruszaniu się, nie będą mogli samodzielnie zgłosić się pod wskazany adres punktu stacjonarnego.

Skład zespołu szczepiącego

Zgodnie z wymaganiami NFZ w każdym zespole szczepiącym musi znaleźć się lekarz, pielęgniarka, położna lub higienistka szkolna. W składzie może znaleźć się także osoba wykonująca inny zawód medyczny pod warunkiem posiadania niezbędnych kwalifikacji oraz uprawnień.

Kto zdecyduje o kwalifikacji do szczepień?

O zakwalifikowaniu pacjenta do przeprowadzenia szczepienia przeciw SARS-CoV-2 zdecyduje lekarz. Pacjenci za zaszczepienie nie zapłacą nic. Placówki otrzymają wynagrodzenie za każdy zabieg potwierdzony w karcie szczepienia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!