Zakupy świąteczne. 45% Polaków wyda mniej

45% Polaków wyda na świąteczne zakupy mniej niż rok temu. 40% przyznaje, że ich sytuacja finansowa pogorszyła się w ostatnim kwartale – to główne wnioski z opublikowanego przez Związek Banków Polskich badania „Świąteczny Portfel Polaków 2020”.

Zakupy świąteczne. 45% Polaków wyda mniej
  • Michał Górecki
  • /
  • 8 grudnia 2020

Ile Polacy wydają na święta?

Tegoroczne święta upłyną w cieniu pandemii. Na ich przebieg i klimat wpłyną także obostrzenia, które w obecnej formie mają potrwać do 27 grudnia. Nie bez znaczenia jest także to, co działo się  w ostatnich miesiącach w krajowej i światowej gospodarce. Choćby z tego powodu wielu z nas w tym roku podejdzie dużo ostrożniej do planowania i realizacji bożonarodzeniowego budżetu.

Z badania przeprowadzonego jesienią 2020 roku na zlecenie Związku Banków Polskich, wynika że prawie 75% ankietowanych nie zamierza wydać na święta więcej niż 1000 złotych. W tym gronie, aż 40% planuje zmieścić swój budżet w granicach 500 złotych.

Przepełnione paczkomaty, kurierzy pracują w soboty. Czy grozi nam paraliż zakupowy?Przepełnione paczkomaty, kurierzy pracują w soboty. Czy grozi nam paraliż zakupowy?Anna Malinowska

Czy Polacy oszczędzają na święta?

Jak wnioskujemy z badań, trzy czwarte Polaków nie odkłada pieniędzy z myślą o okresie świątecznym. Jedynie 15% przyznaje, że przez cały rok odkłada na ten cel drobne sumy, które łącznie dochodzą do 500 złotych.

Pomysły na świąteczne prezenty

Prezenty są nieodłączną częścią bożonarodzeniowej tradycji. Aż 79% Polaków planuje ich zakup. Prawie połowa (43%) badanych przygotuje upominki dla grupy od 4 do 6 osób. Około 38% obdaruje nimi na święta 2 lub 3 osoby.

Prezentowe budżety co czwartego Polaka zawierają się w przedziale 100-300 złotych. Co trzeci ankietowany deklaruje wyższą kwotę – od 300 do 500 złotych. Około 24% wyda na ten cel między 500 a 1000 złotych.

Co ciekawe prawie co piąty (17%) respondent zakupił świąteczne prezenty już listopadzie. Sprzyjały temu promocje typu „Black Friday” np. na gadżety elektroniczne oraz odzież. Z deklaracji wynika, że zakupowy szczyt związany z prezentami przypadnie na początek grudnia (67%). 14% ankietowanych to konsumenci typu last-minute, którzy na zakupy wybierają drugą połowę grudnia.

Zielone światło dla półkolonii w ferie zimoweZielone światło dla półkolonii w ferie zimowe Martyna Kowalska

Podsumowanie roku 2020

Poza ciekawym układem liczb, rok 2020 nie był wyjątkowy. Dla wielu to był po prostu zły czas.  Większość Polaków uważa, że pod względem finansowym był on gorszy od 2019 r. Optymistycznie o mijającym roku w kwestiach ekonomicznych mówi jedynie 14% naszych rodaków.

W święta pieniądze schodzą na dalszy plan

Z badania Związku Banków Polskich wynika, że dla naszych rodaków prezenty i kwestie materialne w święta schodzą na dalszy plan. 62% badanych wskazuje, że najważniejsze są dla nich spotkania z bliskimi, nawet jeśli z powodów pandemii okaże się, że nie będzie to zbyt duże grono. 59% na pierwszy plan wysuwa choinkę, a 57% potrawy wigilijne. Tylko 18% zwróciło uwagę na słuchanie kolęd. Prezenty wskazało jedynie 14% -  „na których poszukiwanie – jak trafnie wskazuje raport ZBP — poświęcamy tyle energii (i pieniędzy)”. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: finanse

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!