Twoja firma przekazuje komputery szkołom? Nie zapłacisz VAT-u

Ministerstwo Finansów poinformowało o przywróceniu możliwości objęcia darowizn sprzętu komputerowego „zerową” stawką VAT. Taka możliwość dotyczy nie tylko laptopów i tabletów, ale także komputerów stacjonarnych, drukarek oraz urządzeń dla osób niewidomych.

Twoja firma przekazuje komputery szkołom? Nie zapłacisz VAT-u
  • Anna Malinowska
  • /
  • 9 grudnia 2020

Od kiedy zerowy VAT dla darowizn sprzętu dla szkół?

Stosowne rozporządzenie w tej sprawie podpisał już minister finansów. Preferencyjna stawka podatku od towarów i usług formalnie obowiązuje od 1 września 2020 r. do wygaśnięcia pandemii związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Zerowy VAT dla darowizn sprzętu

Jak informuje resort finansów, przywrócenie możliwości objęcia urządzeń dla szkół „zerowym” VAT-em ma na celu ułatwienie działania szkół, uczelni oraz innych placówek szkolnych w czasie trwającej epidemii. Nowe rozporządzenie poszerzyło grono instytucji, które mogą pośredniczyć w przekazaniu sprzętu komputerowego na wyżej wymienione cele.

Zasady zerowego VAT dla komputerów

Aby skorzystać z możliwości zastosowania zerowej stawki VAT, należy udokumentować fakt przekazania sprzętu. Konieczne są zatem umowy darowizny, z których będzie wynikało, że sprzęt taki jak komputery czy tablety faktycznie trafi do miejsc, w których odbywa się nauczanie.

Kto może pośredniczyć w przekazaniu sprzętu dla szkół?

Preferencją objęte są darowizny urządzeń, których odbiorcą będą placówki oświatowe, czyli np. szkoły czy przedszkola. Przekazanie sprzęty może odbywać się bezpośrednio lub za pośrednictwem określonych podmiotów takich jak: organizacje humanitarne, charytatywne czy edukacyjne, a także przez operatora Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Innym pośrednikiem takiej operacji mogą być organy prowadzące szkoły, czyli np. ministrowie, samorządy, osoby prawne czy fizyczne. W katalogu tym znalazły się także ośrodki pomocy społecznej, a także centra usług społecznych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!