Półkolonie zimowe w szkole – znamy wytyczne ministerstw

Są zapowiadane wytyczne resortów edukacji i zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie półkolonii organizowanych w szkołach podstawowych. Przypomnijmy, na początku grudnia MEN poinformował o tym, że mimo pandemii będzie możliwość organizowania takiego wypoczynku, o czym pisaliśmy tutaj. Teraz przedstawiono szczegółowe wytyczne dla organizatorów półkolonii.

Półkolonie zimowe w szkole – znamy wytyczne ministerstw
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 9 grudnia 2020

Półkolonie zimowe 2021

Warunkiem organizacji półkolonii zimowych w szkołach podstawowych jest przestrzeganie ścisłego reżimu sanitarnego. Sama opieka w czasie przerwy od nauki ma być dedykowana dla uczniów klas I-IV. Tegoroczne ferie zimowe odbędą się w jednakowym terminie dla całego kraju w dniach od 4 do 17 stycznia 2021 roku.

Już wiadomo, że półkolonie będą mogły się odbywać jedynie na terenie szkoły bądź innej placówki oświatowej. Ich organizatorem może być dyrektor szkoły, organ prowadzący lub organizacje pozarządowe, pod warunkiem, że otrzymają taką zgodę od dyrekcji szkoły. Mogą być to zatem stowarzyszenia czy organizacje takie jak harcerstwo, które działalność wychowawczą, opiekuńczą lub innowacyjną mają wpisaną w swoje cele statutowe.

Reżim sanitarny w czasie półkolonii

Katalog zaleceń sanitarnych dla organizatorów półkolonii został określony przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Zwrócono w nim uwagę na wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń, które ograniczą ryzyko zakażenia uczestników zimowych zajęć. W związku z tym ograniczeniu ulegnie liczba kontaktów na terenie szkoły lub placówki, a także inne działania dostosowane do bieżącej sytuacji epidemicznej

Półkolonie w grupach do 12 osób

Zgodnie ze wcześniejszymi informacjami, w jednej, półkolonijnej grupie może wziąć udział maksymalnie 12 osób. Materiał opracowany przez MEN, MZ i GIS zawiera m.in. kwestie związane z wyżywieniem, higieną a nawet transportem uczestników. Zwrócono uwagę także na program oraz kadrę prowadzącą półkolonie.

Zapisano także procedury zapobiegawcze powiązane z infekcją dróg oddechowych uczestników oraz członków kadry półkolonii. Ustalono także zasady postępowania w przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem.

Wytyczne dla organizatorów półkolonii 2021

Szczegółowe wytyczne zostały załączone w formie osobnego dokumentu w komunikacie Ministerstwa Edukacji i Nauki pod adresem: https://www.gov.pl/web/edukacja/wytyczne-polkolonie-w-szkole.

Kiedy dzieci wrócą do szkół?

Wygląda na to, że półkolonie mogą być testem dla szkół przed wznowieniem zajęć stacjonarnych. Wiele wskazuje na to, że co najmniej uczniowie klas I-III zasiądą w szkolnych ławach bezpośrednio po feriach, czyli 18 stycznia. Tak wynika ze wstępnych zapowiedzi ministra zdrowia. Wszystko będzie oczywiście zależało od rozwoju epidemii w Polsce oraz poszczególnych regionach. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!