Zmiana standardu kształcenia nauczycieli – jak wyglądają praktyki w czasie COVID-19?
Praktyki zawodowe przyszłych nauczycieli uległy zmianie. Jest nowelizacja rozporządzenia, które określa standardy kształcenia, które przygotowuje do pracy w oświacie. Bez tego typu rozwiązań realizacja obowiązkowych praktyk stałaby się niemożliwa, a planowany termin zakończenia studiów – poważnie zagrożony.

- Anna Malinowska
- /
- 10 grudnia 2020
Wymagania dotyczące praktyk przyszłych nauczycieli
Obecne przepisy regulujące kształcenie przyszłych nauczycieli wymagają by obowiązkowe praktyki zawodowe w czasie studiów oraz „podyplomówek”, odbywały się w przedszkolach, szkołach oraz placówkach systemu oświaty. Prawo nie przewiduje, by odbywały się one przy użyciu technik i metod edukacji zdalnej, czyli np. przez komunikator internetowy. Wcześniej, prawodawcy nie przewidywali bowiem sytuacji, w której lekcje szkolne z powodu zagrożenia epidemicznego na dłuższy czas zostaną przeniesione do sieci.
Jak odbyć praktykę nauczycielską w czasie edukacji zdalnej?
Obecne obostrzenia związane z pandemią poważnie ograniczają lub uniemożliwiają realizację praktyk zawodowych w wymaganych prawem warunkach. Z tego powodu konieczne było uelastycznienie w bieżącym roku akademickim wymagań określających przebieg takich praktyk. Chodzi bowiem o utrzymanie płynności procesu kształcenia, a także, co oczywiste, ukończenia studiów w planowanym terminie. Ukończenie obowiązkowych praktyk jest bowiem jednym z warunków pomyślnego zakończenia studiów i uzyskania dyplomu.
Praktyki nauczycielskie a COVID-19
W nowelizacji rozporządzenia wprowadzono tzw. „przepis epizodyczny”, który umożliwia realizację praktyk zawodowych w specyficznej sytuacji, jaką jest pandemia koronawirusa.
Zgodnie z przepisami praktyki mogą odbywać w podmiocie prowadzącym kształcenie. Mowa o przygotowywaniu i organizowaniu ćwiczeń praktycznych, symulacji lekcji czy zajęć, które są właściwe dla różnych poziomów edukacji – przedszkola, szkoły. W grę wchodzą także metody i techniki kształcenia na odległość.
Innym rozwiązaniem jest udział studenta w prowadzonych przez szkołę lub inną placówkę oświatową zajęciach zdalnych lub obserwacji takich lekcji na swoim komputerze.
Nowe przepisy w tym zakresie obowiązują od soboty, 5 grudnia.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.