fb

Zmiana standardu kształcenia nauczycieli – jak wyglądają praktyki w czasie COVID-19?

Praktyki zawodowe przyszłych nauczycieli uległy zmianie. Jest nowelizacja rozporządzenia, które określa standardy kształcenia, które przygotowuje do pracy w oświacie. Bez tego typu rozwiązań realizacja obowiązkowych praktyk stałaby się niemożliwa, a planowany termin zakończenia studiów – poważnie zagrożony.

Zmiana standardu kształcenia nauczycieli – jak wyglądają praktyki w czasie COVID-19?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 10 grudnia 2020

Wymagania dotyczące praktyk przyszłych nauczycieli

Obecne przepisy regulujące kształcenie przyszłych nauczycieli wymagają by obowiązkowe praktyki zawodowe w czasie studiów oraz „podyplomówek”, odbywały się w przedszkolach, szkołach oraz placówkach systemu oświaty. Prawo nie przewiduje, by odbywały się one przy użyciu technik i metod edukacji zdalnej, czyli np. przez komunikator internetowy. Wcześniej, prawodawcy nie przewidywali bowiem sytuacji, w której lekcje szkolne z powodu zagrożenia epidemicznego na dłuższy czas zostaną przeniesione do sieci.

Jak odbyć praktykę nauczycielską w czasie edukacji zdalnej?

Obecne obostrzenia związane z pandemią poważnie ograniczają lub uniemożliwiają realizację praktyk zawodowych w wymaganych prawem warunkach. Z tego powodu konieczne było uelastycznienie w bieżącym roku akademickim wymagań określających przebieg takich praktyk. Chodzi bowiem o utrzymanie płynności procesu kształcenia, a także, co oczywiste, ukończenia studiów w planowanym terminie. Ukończenie obowiązkowych praktyk jest bowiem jednym z warunków pomyślnego zakończenia studiów i uzyskania dyplomu.

Praktyki nauczycielskie a COVID-19

W nowelizacji rozporządzenia wprowadzono tzw. „przepis epizodyczny”, który umożliwia realizację praktyk zawodowych w specyficznej sytuacji, jaką jest pandemia koronawirusa.

Zgodnie z przepisami praktyki mogą odbywać w podmiocie prowadzącym kształcenie. Mowa o przygotowywaniu i organizowaniu ćwiczeń praktycznych, symulacji lekcji czy zajęć, które są właściwe dla różnych poziomów edukacji – przedszkola, szkoły. W grę wchodzą także metody i techniki kształcenia na odległość.

Innym rozwiązaniem jest udział studenta w prowadzonych przez szkołę lub inną placówkę oświatową zajęciach zdalnych lub obserwacji takich lekcji na swoim komputerze.

Nowe przepisy w tym zakresie obowiązują od soboty, 5 grudnia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!