Spory spadek wypadków przy pracy w polskich firmach

W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2020 roku w Polsce zgłoszono 40140 osób poszkodowanych w wyniku wypadków przy pracy. To oznacza spadek o prawie… jedną czwartą (!) w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 roku – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Ten spadek może wynikać głównie z wiosennego lockdownu i przejścia części osób na pracę zdalną.  

Spory spadek wypadków przy pracy w polskich firmach
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 11 grudnia 2020

Liczba wypadków przy pracy 2020 r.

Główny Urząd Statystyczny dysponuje już danymi dotyczącymi liczby poszkodowanych w wypadkach przy pracy, jakie wydarzyły się od 1 stycznia do 30 września 2020 roku. Z danych wynika, że licząc rok do roku odnotowano spadek ogólnej liczby poszkodowanych o 24,1%

Zmniejszeniu uległa także liczba osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy liczona na 1000 pracujących – czyli tzw. wskaźnik wypadkowości. O ile w pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 roku wynosił on 3,91, to w analogicznym okresie br. było to już 2,96 osoby na 1000 zatrudnionych. To oznacza, że za mniejszą liczbą wypadkow nie stoi niższe zatrudnienie.

Odsetek osób, które straciły życie w wyniku wypadku przy pracy wyniósł 0,2% wszystkich poszkodowanych. Odczyt ten jest zbieżny z danymi za ten sam okres ubiegłego roku. Zmalała za to liczba osób, które uległy ciężkim wypadkom o 6,7%. To dobra informacja, bowiem wśród skutków takich zdarzeń można wymienić konieczność długotrwałego leczenia oraz wielomiesięczną niezdolność do pracy, a także trwałe kalectwo. Z danych wynika, że takich przypadków było po prostu mniej w porównaniu z 2019 rokiem.

Gdzie jest najwięcej wypadków przy pracy?

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny — najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w województwach: dolnośląskim (3,45), warmińsko-mazurskim (3,39), opolskim i śląskim (po 3,38), a najniższy w województwach: mazowieckim (1,88), małopolskim (2,14) i podkarpackim (2,15).

Najwyższym wskaźnikiem wypadkowości cechuje się górnictwo oraz wydobywanie, gdzie wypadkom uległo 8,8 osób na 1000 zatrudnionych. Niewiele lepiej jest w sektorze „gospodarowanie ściekami i odpadami oraz rekultywacja” — 7,84 oraz w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej – 5,08.

Najbezpieczniej mogą czuć się pracownicy sekcji informacja i komunikacja (0,5) oraz sektora bankowego i ubezpieczeniowego (0,66).

Źródło danych: GUS.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!