Fikcja prawna receptą na kryzys. Pracujesz w Polsce, ale jakby w Niemczech.

Rzeczpospolita Polska oraz Republika Federalna Niemiec zawarły porozumienie ws. opodatkowania pracy zdalnej. Od teraz polski pracownik wykonujący swoje obowiązki  dla niemieckiego szefa z terytorium RP będzie traktowany tak, jakby przebywał… za Odrą. Jak zaznacza Ministerstwo Finansów to spore uproszczenie dla wielu osób.

Fikcja prawna receptą na kryzys. Pracujesz w Polsce, ale jakby w Niemczech.
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 4 grudnia 2020

Jak opodatkowana praca zdalna dla niemieckiego pracodawcy?

Najpierw trochę historii. 14 maja 2003 roku, czyli na niecały rok przed wejściem naszego kraju do Unii Europejskiej, rządy Polski i Niemiec zawarły umowę ws. unikania podwójnego opodatkowania. Teraz w obliczu problemów spowodowanych przez COVID oba kraje pochyliły się nad artykułem 15 ust 1. oraz art 19 ust 1, które są istotne z punktu widzenia pracowników transgranicznych.

Jak informuje ministerstwo finansów nowe porozumienie „wprowadza fikcję prawną na potrzebę stosowania art. 15 ust. 1 umowy”. Na czym polega owa fikcja? Strony przyjęły, że ze względu na obostrzenia związane z koronawirusem wprowadzone po obu stronach Odry, „pracę wykonywaną w domu (tj. w państwie rezydencji) przez pracownika na rzecz pracodawcy z drugiego państwa, można uznać za pracę wykonywaną w państwie, w którym pracownik wykonywałby tę pracę gdyby nie podjęto działań antykryzysowych”. Upraszczając, oznacza to, że mimo tego, że ktoś faktycznie pracuje w Słubicach, Zielonej Górze czy Szczecinie, będzie traktowany tak, jakby swoje obowiązki wykonywał po drugiej stronie granicy. To samo rozwiązanie dotyczy niemieckich pracowników, którzy np. z Frankfurtu nad Odrą czy Goerlitz świadczą zdalnie pracę dla polskiego pracodawcy.

 To bardzo ważne uproszczenie dla pracowników transgranicznych. Nawet jeśli pracują zdalnie w Polsce, będą opodatkowani dokładnie w taki sam sposób jak przed pandemią, mimo że „zmiana okoliczności faktycznych uzasadnia odmienne traktowanie”.

Kogo dotyczy „fikcja prawna”?

Polsko-niemieckie porozumienie dedykowanie jest wyłącznie pracownikom transgranicznym, którzy w obliczu obostrzeń i zagrożenia związanego z pandemią koronawirusa, zostali skierowani do pracy w trybie home-office, czyli wykonywanej z domu w kraju rezydencji.

Uwaga! To rozwiązanie nie ma zastosowania dla pracowników, którzy świadczą pracę zdalną z państwa rezydencji lub państwa trzeciego jeśli ta praca i tak wykonywana byłaby w takim trybie niezależnie od pandemicznych obostrzeń. Podobnie rzecz się ma w przypadku pracowników, których do pracy zdalnej zobowiązuje umowa o pracę.

Zasady pracy zdalnej pracowników transgranicznych?

Zgodnie z przepisami, pracownicy transgraniczni, którzy korzystają z nowego rozwiązania, muszą prowadzić odpowiednią dokumentację. Kluczowe jest tutaj pisemne potwierdzenie szefa, które określa jaka część dni pracy zdalnej była spowodowana obostrzeniami związanymi z pandemią COVID-19. Po drugie — „postanowienia zawartego porozumienia mają zastosowanie tylko w takim zakresie, w jakim odpowiednie wynagrodzenie za dni spędzone podczas pracy zdalnej w domu byłoby faktycznie opodatkowane przez kraj, w którym pracownik transgraniczny wykonywałby pracę gdyby nie podjęto działań podjętych w celu zwalczania pandemii COVID-19” -  wyjaśnia resort finansów.

Kiedy obowiązuje polsko-niemieckie porozumienie ws. pracy zdalnej?

Berlin i Warszawa ustaliły, że porozumienie wprowadzające fikcję prawną dla pracowników transgranicznych wykonujących zdalnie swoje obowiązki, dotyczy okresu m.in. 11 marca 2020 a grudniem 2020. Zapowiedziano, że rozwiązania będą automatycznie przedłużane o kolejne miesiące, chyba że porozumienie zostanie wypowiedziane przez jedną ze stron.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!